Süleyman Soylu’nun Kuzeni Sefa Dönmez'in silahlı saldırı sonucu öldürülmesi tüm gözleri Soylu ailesi ve sülalesine çevrildi. Sefa Dönmez Kimdir? Sefa Dönemez Neden Öldürüldü? Faruk Ulusoy Kimdir? Soylu Ailesi Gerçekleri? Soylu Ailesi Kimler? Ne İş Yapıyorlar? soruları da başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun halasının oğlu Sefa Dönmez, Trabzon’da silahlı saldırıya uğradı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sonrasında da sorular başladı.

Sefa Dönmez Kimdir? Sefa Dönemez Neden Öldürüldü? Faruk Ulusoy Kimdir? Soylu Ailesi Gerçekleri? Soylu Ailesi Kimler? Ne İş Yapıyorlar?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon’un Of ilçesinde yaşayan kuzeni Sefa Dönmez'in  ilçe merkezinde aralarında daha önce adli makamlara da intikal eden bir husumeti bulunan Faruk Ulusoy ile karşılaşması sırasında ikili arasında yaşanan sözlü tartışma sonrası Faruk Ulusoy’un tabancayla 5 el ateş etmesiyle ağır yaralanan Sefa Dönmez ise kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Yaşanan olay sonrası Vali Ustaoğlu konuyla ilgili başka bilgi vermezken, Ulusoy’un olayda kullandığı silahla birlikte olay yerinde gözaltına alındığı öğrenildi.

Süleyman Soylu'nun Kuzeni Sefa Dönmez en son Marmaris Bozburun'daki Tersane'ye çökme iddiaları ile suçlanarak gündeme gelmişti. 

AKP Of İlçe Başkanı Ahmet Çapoğlu, kayıkçı barınağı anlaşmazlığı sonucu Faruk Ulusoy’un Sefa Dönmez’e tabancayla ateş ettiğini açıklarken Soylu ailesi de merak edildi.

Sefa Dönmez Kimdir? Sefa Dönemez Neden Öldürüldü? Faruk Ulusoy Kimdir? Soylu Ailesi Gerçekleri? Soylu Ailesi Kimler? Ne İş Yapıyorlar?

Türkiye'nin şimdiye kadar hakkında en çok konuşulan İçişleri Bakanı olan Süleyman Soylu en son Sedat Peker’in kendisine yönelik yaptığını iddialar ile ayrıca merak uyandırmıştı.

Siyasi kariyeri dedesine kadar uzanan Süleyman Soylu’nun dedesi Alaybey Soylu 1950’li yıllarda Demokrat Parti’nin Balat teşkilatına üye olarak katılmış ve Demokrat Parti içinde aktif rol oynamıştı.

27 Mayıs'ın ardından, Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilmesinden sonra Süleyman Soylu’nun dedesi siyaseti bıraktı ve sonrasında Süleyman Soylu’nun babası Hasan Soylu, 27 Mayıs sonrası kapatılan Demokrat Parti yerine kurulan Adalet Partisi’nde aktif siyaset yaptı.

‘Demirelci’ olarak tanınan baba Hasan Soylu, Adalet Partisi’nin Gaziosmanpaşa ilçe başkanlığını yaptı ve daha sonra 12 Eylül darbesiyle birlikte kapatılan Adalet Partisi’nden sonra yerine kurulan Doğru Yol Partisi’nde görev aldı.

Sonrasında ise 19 yaşında İstanbul İl Gençlik Kolları’nda yönetici olan Süleyman Soylu 3 yıl boyunca teşkilat başkanlığını yaptı ve 1995 yılında ise DYP’nin Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığına seçildi.

Soylu 1999 yılında ise DYP’nin İstanbul İl Başkanı olarak yükselmeye başladı.

Bu arada 2000 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden ve eski Milli Gençlik Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Ali Soylu, Süleyman Soylu'nun amcasının oğluydu.

Ali Soylu, 80’lerin sonundan itibaren Erbakan’ın yanından ayrılmayan ve bugün dahi ‘Milli Görüş Mücahidi’ olarak anılan bir isim olarak anılıyor.

2002 Yılında DYP’den ayrılan Soylu 2008 ile 2009 yılları arasında Demokrat Parti Genel Başkanı olmuş ancak karşılık bulamayınca aktif siyaseti 2012 yılına kadar bırakmıştı.

Süleyman Soylu 2012 yılında ise daha önce sert bir şekilde eleştirdiği AKP’ye katılarak dikkat çekmişti.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme