Avrupa Süper Ligi'ni kuran devlerden biri olan Real Madrid'in Başkanı Fiorentina Perez, bu organizasyonla birlikte son 2 yılda büyük maddi zararlara uğrayan büyük kulüplerin daha çok para kazanacağını kaydetti. İngiliz takımlarının organizasyondan ayrılma

Trabzonspor'da Gözler Sergen Yalçın'a Çevrildi! Bordo Mavililerin Yeni Teknik Direktörü Belli Oldu mu? Trabzonspor'da Gözler Sergen Yalçın'a Çevrildi! Bordo Mavililerin Yeni Teknik Direktörü Belli Oldu mu?

Pandemi döneminde ekonomik zararlara uğradığını bildiren 12 dev Avrupa kulübü, Avrupa Süper Ligi'ni kurduğunu açıkladı. Bu yeni organizasyon futbol gündeminde bomba etkisi yarattı. FIFA ve UEFA, bu organizasyonda yer alan takımların diğer turnuvalardan men edileceğini ve futbolcularının da milli takımlarda oynayamayacağını bildirerek duruma karşı çıktı. Konuyla ilgili sert açıklamalarda bulunan Aleksander Ceferin, kendilerine büyük kulüp diyen bu takımların her zaman büyük olmadığını hatırlattı. 

UEFA Başkanı Ceferin: "Yılanlar tarafından sarıldık, ihanete uğradık"

Manchester United'ın Sir Alex Ferguson'dan önce İngiltere'nin başat kulüplerinden biri olmadığını kaydeden Ceferin, Juventus'un da bir zamanlar Serie B'de mücadele ettiğini hatırlattı. Juventus Başkanı Agnelli'nin gördüğü en yalancı insan olduğunu kaydeden UEFA Başkanı Ceferin, cumartesi günü görüştüğü Agnelli'nin "Kesinlikle böyle bir şey yok" dediğini belirtti. "Yılanlar tarafından sarıldık" diyen Ceferin, ihanete uğradıklarını ve bu konuda yasal süreci başlatacaklarını dile getirdi.

Gelen tepkiler üzerine İngiltere Premier Lig takımları elsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United,  Arsenal ve Tottenham organizasyondan çekildiklerini bildirdi. Taraftarların yoğun tepkilerine maruz kalan Arsenal'de yönetim, bir özür açıklaması yayımladı. Açıklamada "Sizleri ve futbol camiasını dinledik. Yaptığımız hataydı, bunun için özür diliyoruz" ifadelerine yer verildi. İngiliz kulüplerinin organizasyondan ayrılmasını hızlandıran olayın, Brighton maçı öncesi takım otobüsünü stadyuma sokmayan Chelsea taraftarları olduğu belirtildi.

Madrid Başkanı Perez: "Daha çok para kazanacağız"

UEFA Başkanı Ceferin'in sert açıklamaları üzerine Avrupa Süper Ligi'ni kuran kulüplerden biri olan Real Madrid'in Başkanı Fiorentina Perez de açıklamada bulundu. Son zamanlarda özellikle dev kulüplerin büyük paralar kaybettiğini aktaran Perez, son 2 yılda Real Madrid'in kaybının 400 milyon avro olduğunu belirtti. Avrupa Süper Ligi'nin katılımcı kulüplere mali anlamda güç katacağını kaydeden "Daha çok para kazanacaktık" ifadelerini kullandı. 

"Futbol endüstrisi de diğerleri gibi değişmeli"

Son yıllarda futbolun kötü bir dönemden geçtiğini belirten Fiorentina Perez, bu finansal krizden Avrupa Süper Ligi sayesinde kurtulabileceklerini ifade etti. Pandemi döneminde maçların seyircisiz oynandığını ve tek gelirlerinin yayın geliri olduğunu kaydeden Perez, diğer endüstriler gibi futbol endüstrisinin de değişmesi gerektiğini söyledi. İlk Avrupa kupasının düzenleneceği bildirilen yıllarda UEFA'nın buna da karşı çıktığını hatırlatan Perez, taraftarların ilgisini kaybeden futbol için çözümler geliştirmek zorunda olduklarını sözlerine ekledi. Tüm dünyanın Barcelona-Manchester gibi kaliteli eşleşmeleri görmek istediğini aktaran Perez, futbola ilgi çekmek için bu organizasyonu kurmaya karar verdiklerini aktardı.