Merkez üstü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremin ardından endişe dolu anlar yaşanmaya devam ediyor. Başta deprem bölgesi olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında apartman güvenlikleri sorgulanıyor. Gündemin ilk sırasında prefabrik ev fiyatları yer alıyor. Peki, en düşük prefabrik ev fiyatı ne kadar? Prefabrik ev ve tiny house fiyatları ne kadar arttı? İşte detaylar…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen depremlerin etkileri devam ediyor. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 11 ildeki vatandaşların yaraları sarılıyor. Kızılay, AFAD ve AHBAP gibi kuruluşların başı çektiği deprem yer yardım kampanyalarının ilk sırasında prefabrik evler yer alıyor. Milyonlarca vatandaşı olumsuz yönde etkileyen deprem felaketi; bina güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açtı. Türkiye’nin en önemli sorunun deprem olduğu ortaya çıktı. Afet bölgesindeki vatandaşların konaklaması için prefabrik ev üretimi için düğmeye basıldı. Deprem bölgesi dışında kalan illerdeki vatandaşlar ise müstakil evlere yöneldi. Müstakil ev fiyatlarına yüzde 100 oranında zam yapıldı. Prefabrik ev ve tiny house fiyatlarının da arttığı gözlemlendi.

indir (1)-3

Prefabrik Ev Fiyatlarına Yüzde 50 Zam

A101'de Apple, Samsung, Oppo ve Poco Satılıyor! Bu Fiyata iPhone 14 Plus Bulmak Zor! A101'de Apple, Samsung, Oppo ve Poco Satılıyor! Bu Fiyata iPhone 14 Plus Bulmak Zor!

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin üzerinden 22 gün geçti. Depremzede vatandaşların düzenli hayata geçmesini sağlamak amacıyla konteyner kentlerin kurulması için düğmeye basıldı. Prefabrik ev üreticileri gece gündüz çalışarak deprem bölgesindeki vatandaşlar için üretim yapmaya başladı. Lakin, hem kira artışları hem de prefabrik ev fiyatlarının yükselmesinin önüne geçilemedi. Depremden etkilenen 2 milyon vatandaş afet bölgesini terk etti. Özellikle Mersin, Antalya ve Konya gibi illerdeki fahiş kira artışları dikkat çekti. Deprem nedeniyle prefabrik ev fiyatları rekor zamla satışa çıkarıldı.

prefabrik-ev-aa-1994914

Online alışveriş siteleri üzerinden 2. El prefabrik ev satışları da yapılmaya başlandı. 2. El prefabrik evler depremden önce 20 bin TL’den satılıyordu. Kahramanmaraş merkezli depremden sonra ise en düşük prefabrik evin fiyatı 80 bin TL’ye ulaştı. Tiny House olarak adlandırılan ev fiyatları ise 300 ila 450 bin TL’ye kadar yükseldi. 2+1 olarak hazırlanan tiny house, prefabrik evlere oranla daha fazla konfor alanı sunuyor. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan tiny house, ülkemizde de tercih edilmeye başlandı. Tiny house içerisinde banyo ve tuvaletinde yer alması kullanım kolaylığı sağlıyor. Prefabrik evlerde ise banyo ve tuvaletin bulunmadığı modellerin fiyatları daha düşük tutuluyor.