Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e seslenerek, ortaokul ve liselerde jeoloji ile coğrafyanın temel ders olmasını önerdi.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e öneride bulundu. Prof. Dr. Naci Görür, paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Sayın Milli Eğitim Bakanımıza bir öneride bulunmak istiyorum: Lütfen ortaokul ve liselere, jeoloji ve coğrafya derslerini temel dersler olarak yeniden koyunuz. Bunun halkımızın deprem konusunda bilgilenmesine, bilinçlenmesine ve deprem kültürü edinmesine katkısı büyük olacaktır.”

Celal Şengör’den Naci Görür paylaşımı

Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldığı bir canlı yayında, Celal Şengör ve Naci Görür’ü kastederek, “O bizim Celal’den daha iyidir” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözleriyle gündeme gelen Ortaylı, daha sonrasında sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Olayın sonrasında Naci Görür, Twitter hesabı üzerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya teşekkür ederek, Celal Şengör ile kıyaslanmanın kendisini onurlandırdığını belirtti. Naci Görür, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Arkadaşlar, dün TV100'de Candaş Tolga'nın programının kapanışında sayın İlber Ortaylı hocamın hakkımda söylediği güzel sözler için teşekkür ederim. Ülkemizin yetiştirdiği ender yerbilimcilerden sayın Celal Şengör'le kıyaslanmak da beni ayrıca onore etti. Ancak, Celal'in ulusal ve uluslararası şöhret ve konumu bizim hayallerimizi süsleyen bir konudur. Sevgiyle”

Naci Görür, iki bölgeyi uyardı

Tahminleri tutan Prof. Dr. Naci Görür, iki bölgeyi 7.4 büyüklüğünde depremle ilgili uyardı. Ülkede büyük yıkıma sebep olan Kahramanmaraş ile ilgili tahminleri tutan Prof. Dr. Görür, yeni açıklamalarda bulundu: "Şimdi Marmara'yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür'ün olduğu yerde aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde bir deprem olabilir" dedi.

Naci Görür, ‘Bir de Marmara’yı bekliyoruz’ diyerek, açıklamasının tamamında şu ifadeleri kullandı:

"Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür'ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu zaten hep söylüyoruz. Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794'te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu."