PTT’den T.C. kimliğe yatırılacak. 12 ay boyunca 4 bin 200 TL almak için başvurular başladı. İşte başvuru detayları...

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

PTT’den yapılacak ödemeler ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Buna göre başlayan müracaatlarını gerçekleştiren vatandaşlara ödemeler aylık olarak 12 ay süreyle gerçekleştirilecek. Ödemelerden yararlanacak olan hanelerin çocuk sahibi olması şartı aranmaktadır. Çocukların daha iyi koşullarda yaşamını sürdürmesi adına hanelere yapılan ödemeler ise aylık 4 bin 200 TL olarak belirlendi.  

1 sene boyunca devam edecek ödemelerden yararlanacak olan haneler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurularını gerçekleştirdikten sonra değerlendirmeye alınacak. Onaylanan başvurulara 1 ile 2 ay arasında ödemeler yatmaya başlayacak. Peki, çocuklu aile sosyal yardım başvurusu nasıl yapılacak? 

ptt sosyal yardım başvurusu

ÇOCUKLU AİLELERE DEVLET DESTEĞİ 

Çocuklu aileler için gerçekleştirilecek olan başvurularda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncelikle hane gelirini göz önüne almaktadır. İlk etapta hane geliri düşük olan vatandaşlar için ödemeler sağlanmaktadır. Ödemeler 12 ay süreyle PTT aracılığıyla ailelere gerçekleştirilmektedir. Çocuk başına yapılacak sosyal yardım ödemelerinde geçim derdi olan ailelerin rahatlatılması ve çocukların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi temel amaçtır. 

ÇOCUKLU AİLE SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Çocuğu olan ve yardıma ihtiyacı olan ailelerin başvurularını kolay bir şekilde internet aracılığı ile gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Cep telefonu, bilgisayar ve internete bağlanılabilecek herhangi bir ortamdan 7 gün 24 saat başvuru yapılması mümkündür. Başvurular e-Devlet sistemi üstünden alınmakta olup vatandaşların kendi T.C. kimlik ve şifreleri ile girmesi gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan ya da unutan kişiler PTT aracılığı ile şifre edinebilmektedir. 

ÇOCUKLU AİLE DEVLET DESTEĞİ

E-Devlet sisteminin yanı sıra SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de müracaat sağlanabilmektedir. Vatandaşlar müracaatlarını gerçekleştirmek için adrese bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek verilen formdaki bilgileri eksiksiz biçimde doldurmalıdır. 

PTT’DEN 4.200 TL ÖDEME YATIYOR 

Başvurular minimum 10 gün maksimum 1 ila 2 ay arasında sonuçlanmaktadır. Onaylandıktan sonra PTT üzerinden T.C. kimlik numarasına yatırılmaktadır. Vatandaşlar PTT şubelerine giderek ödemelerini alabilmektedir. E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvuru sorgulaması ile başvuru sonuçları öğrenilebilmektedir.