Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’den Rusya Ukrayna Savaşı için açıklama geldi. Putin, açıklamasında geri çekilme sinyali vermezken Rus askerlerinin Ülkesi için kendini feda ettiğini söyledi.

Rusya Ukrayna Savaşı başladığı günden bu yana Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy sık sık kameraların karşısına geçerek son durumla ilgili açıklama yapmıştı. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ise ilk kez kamera karşısına geçti. Ukrayna Rusya savaşına ilişkin açıklamalarda bulunan Putin, geri adım atmayacağını, "Rus ve Ukraynalıların tek halk olduğu kararımdan vazgeçmeyeceğim" sözleri ile vurguladı. Putin aynı zamanda Ukrayna'da savaşta hayatını kaybeden askerlerin ailelerine 7 milyon ruble tazminat ödeyeceklerini de belirterek ölen askerler için saygı duruşunda bulundu.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

“Biz tek bir halkız”

Rusya devlet başkanı Putin, Rusya'da 300'den fazla etnik Grup olduğunu belirterek böyle bir ülkede yaşamaktan gurur duyduğunu fakat tek bir halk olduklarını söyledi. Putin, Rusların ve Ukraynalıların da tek bir halk olduğunu dile getirdi.

“Askerlerimiz kendini feda ediyor”

Ukrayna Rusya Savaşı başladığı günden bu yana ilk kez açıklama yapan Vladimir Putin, operasyonların devam ettiğini ve Rus askerlerinin Ülkesi için kendilerini feda ettiğini söyledi. Neonazilere karşı bir savaş verdiklerini söyleyen Putin, sivillerin geçişi için güvenlik koridoru açtıklarını ancak Ukrayna'nın sivilleri canlı Kalkan olarak kullandığını öne sürdü. Üniversite öğrencileri de dahil olmak üzere yüzlerce insanın esir alındığını iddia eden Putin, 3 günden fazla Hindistanlı üniversite öğrencisinin Harkov da mahsur kaldığını dile getirdi. Ayrıca Çinli öğrencilere karşı da Ateş açıldığını iddia eden Putin, öğrencilerin esir alındığını ve Polonya'ya gitmeleri istendiğini söyledi.

“Tespit ettiğimiz hedeflere ulaşıldı”

Putin açıklamasının devamında ise “Ukrayna’da askerlerimiz Rusya için savaşıyorlar. Bizim sınırlarımızda bir tehdit olmasın diye savaşıyorlar. Biz her zaman hayatını kaybeden askerlerimizi hatırlıyor olacağız. Bu özel hareket planlarımıza göre devam ediyor. Tespit ettiğimiz hedeflere ulaşıldı." dedi.