Ramazan Bayramı’nın gelmesine sayılı günler kala emekliler de maaşlarının ve ikramiye ödemelerinin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. EYT kapsamında emekli olan vatandaşlar banka promosyon ödemeleri de alacak. Peki, Ramazan Bayramı öncesi EYT emeklilerinin eline ne kadar para geçecek? Ramazan Bayramı ikramiyesi ne zaman ödenecek? İşte detaylar…

Ülkemizdeki 13 milyon 900 bin emekli vatandaş tarafından Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ne zaman ödeneceği merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ramazan Bayramı ikramiyesinin 2 bin TL’ye çıkartıldığı açıklanmıştı. En düşük emekli maaşı ise 7 bin 500 TL olarak belirlendi.

maaş-13

Ülkemizin yıllardır kanayan yarası haline gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) krizi de çözüme kavuştu. 2 milyon 250 bin vatandaş için erken emekliliğin kapıları aralandı. EYT kapsamında emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar SGK üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. EYT emeklileri aynı zaman banka promosyon ödemesi alma hakkı da kazandı. Hem emekli maaşı hem Ramazan Bayramı ikramiyesi alabilecekler. Ayrıca, emekli promosyon anlaşmaları yapmaları halinde bankalardan da nakdi ödeme alma hakları bulunuyor. EYT emeklilerinin Ramazan Bayramı öncesinde 20 bin TL’ye yakın nakdi gelir elde etmeleri mümkün olacak.

paras-13

EYT’liler Nisan Ayında Maaş Alabilecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın SGK’ya başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek. Sigortalılık süresi ve prim borcu bulunmayan; lakin yaş haddi nedeniyle emekli olamayan vatandaşları kapsayan düzenleme 3 Mart’tan itibaren yürürlüğe girdi. Binlerce vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde sıraya girmesine neden olan EYT düzenlemesi kapsamında 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkı kazandı.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

maaşpromosyonu

EYT kapsamında emeklilik başvurusu yapan vatandaş sayısının 1 milyon 500 bine yaklaştığı açıklandı. SGK tarafından yapılan açıklamaya göre vatandaşların emeklilik başvuru tarihinin ay başından itibaren hak ediş süreleri başlamış oldu. Yani, EYT kapsamında SGK başvurusunu tamamlayan vatandaşların 1 Nisan’dan itibaren hak edişleri hesaplanmaya başlanacak. Nisan ayı içerisinde emekli maaşı alabilecek EYT’lilerin Mart ayı içerisinde başvuru yapması gerekiyordu. Başvuru tarihine göre emekli maaşı ödeme tarihi belirlenecek.

maassprmos

Emekliler Bayram Öncesi Rahat Nefes Alacak

Ramazan Bayramı öncesinde emeklilerin maaşları ve ikramiyeleri hesaplarına yatılacak. EYT kapsamında emekli olma hakkı kazanan vatandaşlar içinse ödeme tarihi 17-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. EYT üzerinden emeklilik başvuru tarihine göre maaş ödemeleri sıralanacak. Mart ayı içerisinde erken emeklilik başvurusu yapan vatandaşların maaşları daha erken tarihte hesaplarına yatırılacak. Ramazan Bayramı emekli ikramiyeleri ise tüm emeklileri kapsayacak şekilde ödenecek.

eyt-ilk-maas-ne-zaman-yatacak-eyt-odeme-tarihleri-1146776-5

EYT’liler de diğer emekliler gibi Ramazan Bayramı öncesinde ikramiyelerini alabilecek. EYT kapsamında emeklilik başvurusu yapan vatandaşların banka promosyon anlaşması yapma hakkı bulunuyordu. SGK’nin emeklilik başvurusunu onayladığı vatandaşlar banka promosyon anlaşması yaparak nakdi ödeme alabilir. EYT’liler emekli maaşlarını Ramazan Bayramı sonrasında alacak olsa bile bayram öncesinde hem promosyon ödemesi hem de ikramiye alabilecekler.