Yüksek Seçim Kurulu Kararları ve Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde uygulanacak takvim Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu Kararı’na göre, Seçim Başlangıç Takvimi 18 Mart 2023 olarak kabul edilirken, 14 Mayıs Pazar günü ile beraber yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilk oylamada salt çoğunluk sağlanamadığı süreçte de 28 Mayıs Pazar günü ikinci oylama yapılacak.

18 Mart’ta seçim tarihinin başlaması ile 19 Mart günü Cumhurbaşkanlığı adaylığı için siyasi partiler ve seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenler YSK’ya adaylık başvurularına başlayacak ve seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen adaylar da 20 Mart tarihine kadar YSK’ya başvurabilecek ve başvuruları kabul edilen adaylar da 2 Nisan günü açıklanacak.

Siyasi partilerce de cumhurbaşkanlığı adaylığı için de son başvuru günü 23 Mart olurken, 28 Mart günü Cumhurbaşkanı geçici aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve ardından da itiraz başvuruları başlayacak. 31 Mart tarihinde ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı Seçimi için propaganda dönemi başlayacak.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Öte yandan, 1 Nisan gününde Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’da kura çekilecek. 24 Mart günü ittifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin genel başkanlarının imzalarını ihtiva ederek ittifak protokolünü YSK’ya teslim etmelerinin de son günü olacak.

12 Nisan tarihinde yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri netleşecek

12 Nisan günü ise yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek, yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışında oy verecek olan seçmenlerin oy kullanacağı tarih aralığı ve yer bilgileri de www.ysk.org.tr adresinden ilan edilecek.

14 Mayıs Pazar günü oy verme işlemleri başlayacak, saat 00.00’da seçim yasakları sona erecek ve 23.59’da Cumhurbaşkanı Seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. İlk oylamada salt çoğunluk sağlanamadığı takdirde ise 28 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci oylaması yapılacak. 15 Mayıs günü propaganda dönemi başlayacak, 19 Mayıs günü ise YSK kurulunca kesin seçim sonuçları Resmi Gazete, radyo ve televizyonlarda ilan edilecek.

Öte yandan, 28 Mayıs Pazar günü ikinci oylama için oy verme günü olarak belirlenirken seçim yasakları 00.00’da son bulacak. 29 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Seçimi geçici sonuçları ilan edilecek ve 1 Haziran günü YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete, radyo ve televizyonda ilan edilecek.