Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TÜRGEV ve Ensar Vakfı şikayetleri için harekete geçerek, haklarında yapılan açıklamalara ceza yağdırdı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, TÜRGEV ve Ensar Vakfı üzerinden Amerika’ya para aktarılması ile ilgili açıklamasını eş zamanlı olarak yayınlayan KRT TV, Halk TV, Tele 1 ve Flash TV'ye para cezası verdi.

Ensar Vakfı ve TÜRGEV’in şikâyeti üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz konusu vakıflar üzerinden Amerika’ya para aktarılması ile ilgili açıklamasını yayınlayan KRT TV, Tele 1, Halk TV ve Flash TV’ye yönelik para cezası RTÜK tarafından kesildi.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numaranıza Göre 61 bin TL Kredi Ödemesi Yapacak! Ziraat Bankası TC Kimlik Numaranıza Göre 61 bin TL Kredi Ödemesi Yapacak!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, cezaları sosyal cezayı şu sözlerle açıkladı;

9 Soruda TÜRGEV - Diken

"RTÜK, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ülkeyi sarsacak, manşet haber niteliğindeki açıklamaları ve ifşa ettiği belgeleri yayınlayan Tele1 KRT, Flash ve Halk TV’ye oyçokluğuyla tavandan %3 para cezası verdi Karar, basın özgürlüğüne, haber alma hakkına ve demokrasiye vurulan bir darbedir!

RTÜK yayıncılara “Kılıçdaroğlu’nun elinde belge de olsa, söyledikleri doğru da olsa yayınlarsanız ceza keserim, sansürlerim” gözdağını veriyor. Bu bakışla, partilerin canlı verilen grup toplantıları sansürlenir, muhalefin sesi duyulmasın diye Meclis TV’nin fişi de çekilebilir.

RTÜK yayıncılara “Kılıçdaroğlu’nun elinde belge de olsa, söyledikleri doğru da olsa yayınlarsanız ceza keserim, sansürlerim” gözdağını veriyor. Bu bakışla, partilerin canlı verilen grup toplantıları sansürlenir, muhalefin sesi duyulmasın diye Meclis TV’nin fişi de çekilebilir"

Bu arada RTÜK'ün inceleme başlattığı Selçuk Tepeli kararının ne olacağı da ayrıca merak edilerek bekleniyor.

FOX TV Ana Haber Sunucusu Selçuk Tepeli, Türkiye'yi gıdada dışarıya mahkum eden ve bağımlı hale getiren tarım arazilerinin yağmalanmasına, yapılaşmaya açılmasına, yetişen ekinlerin bile sökülmesine sunduğu bir haber sırasında daha fazla dayanamamış ve kontrolünü kaybederek sinirlenip öfkesinin geçmesi için "geç diğer habere geç" derken önce elindeki kalemi sonrada su bardağını fırlatmıştı.