Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski tüm Dünya’yı korkutan beklenen açıklamayı yaptı...

Ukrayna lideri Vladimir Zelenski, Rusya’nın 20 milyon ton gıda ihracatını engellediğini açıklayarak, Ukrayna limanlarındaki engellerin kaldırılmazsa birçok ülkenin başta buğday olmak üzere gıda kriziyle karşı karşıya kalacağını bildirdi.

Zelenski, “Rusya, tahıl, arpa, ayçiçeği ve daha fazla gıdayı ihraç etmek için neredeyse tüm limanları engelledi. Dünya, Rusya'nın Ukrayna limanlarındaki engellerini kaldırması için yardım etmeli, aksi takdirde enerji krizini bir gıda krizi takip edecek” diyerek beklenilen çağrıyı da yaptı.

Rusya'dan net açıklama: Putin ve Zelenski bir araya gelecek mi?

1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı! 1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı!

Limanlardaki engellerin kaldırılmasının bir çözümünün de askeri olması gerektiğini söyleyen Zelensky, “Liman engellerini kaldırmanın yollarından biri askeri çözüm. Bu nedenle silahlarla ilgili soruşturmalar için ortaklarımıza yöneliyoruz” derken Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ise konu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Kuleba, Rusya’nın limanları kapatarak milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını iddia etti.

Gelen açıklamalar ve yaşananlar sonrası Ukrayna ve Rusya, savaştan önce dünya genelinde buğday arzının ve küresel ticaretin yüzde 30’unu oluşturduğu bilinirken, birçok ülkeyi savaşa dahil edecek bu hamlenin ise aslında kimden geldiği de uzmanlar tarafından değerlendirilmeye başlandı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Ukrayna, dünyanın 4'üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5'inci en büyük buğday ihracatçısı.