Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik sürerken Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ilginç açıklama ve benzetmelerde bulundu! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili ilişkilerine de değinen Peskov cümleleri ile şaşırttı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş hazırlığında bulunduğu haberleri gündemi meşgul etmeye devam ederken, konu ile ilgili bir bilgi de NATO’dan gelmiş, Rusya'ya bir uyarı daha yapmış ve diyalog çağrısında bulunmuştu.

Rusya'dan NATO'nun Ukrayna'daki faaliyetlerine yönelik açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna ile NATO arasındaki ilişkilerin kendileri için kaygı verici olduğunu savundu.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazeteci Tina Kandelaki’nin sorularını cevaplarken ilginç açıklamalara yer verdi.

157585

Her fırsatta, savaşa yarın bile hazır olduklarını dile getiren Rusya’nın sözcüsü Peskov, "Ukrayna doğrudan ve resmi olarak NATO’ya katılma niyetini beyan etti. Bu bizim için çok kötü, çünkü bu şekilde NATO’nun askeri altyapısı kaçınılmaz olarak sınırlarımıza doğru kaymaya başlayacak. Ukrayna’nın, NATO üyeliği olmasa bile bu ittifakın Ukrayna’yı nasıl yavaş yavaş özümsemeye, işgal etmeye başladığını görüyoruz” dedi.

Batıdaki ülkeler gerilime dair yorum yapan Peskov, "Her şeyde suçlandığımızı hissediyoruz. Her konuda Rusya suçlu. Bu kolektif batıda o kadar genel bir eğilim ki tek tek ülkelerle konuşamazsınız bile. Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ile mükemmel bir iletişim içindeyiz. Harika ikili ilişkilerimiz var. Ancak bu tür ortak Avrupa aklı bizden nefret ediyor. Onlara karşı düşman olduğumuzu düşünüyorlar" ifadelerini kullandı.

putin-erdogan-reuters-2_16_9_1583392900-880x495-1_16_9_1597660621_16_9_1624559692

Ukrayna’da ortak faaliyetler yürüten NATO’nun Rusya sınırlarına yaklaşması hakkında "Ukrayna’nın sürüngen istilasıyla NATO işgali gerçekleşiyor ve Rusya buna kayıtsız kalamaz" diyen Peskov, Rusya’nın, ABD ve NATO’ya sunduğu “Güvenlik Anlaşması Taslağı” ile ilgili olarak da "Bu çok yapıcı bir öneri. Bizi Avrupa’daki gerilimden koruyabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arasındaki ilişki hakkında da konuşan Peskov  bu ilişkiler sayesinde 2 ülkenin birçok soruna karşı ortak hareket ettiğini söyleyip "Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Devlet Başkanı Putin’le sıcak ilişkileri, hatta dostane ilişkileri var. Bu ilişkiler, ihtilaflar olmasına rağmen, en zor konularda bile bir araya gelmelerini ve en zor sorunları çözmelerini sağladı. Bu birçok kez yaşandı. Hem Suriye’de hem de geçmişte ikili ilişkilerde. Birtakım ihtilaflara rağmen Türkiye bizim çok önemli bir komşumuz, çok önemli büyük projelerde partnerimiz ve birçok bölgesel sorunun çözümünde muhatabımız" şeklinde konuştu. (İHA)