Rüyada ölmüş akraba görmek ne demek, ne anlama gelir? Rüyada neden ölmüş akraba görürüz?

Bilinçaltımızın dünyası çok karmaşıktır ve çoğu zaman onu anlamamız için pek çok yola izin verilmez. Bu aslında bir sorundur. Bilinçaltı düşüncelerimizi anlamazsak, bilinç sırasında olumsuz şekillerde ortaya çıkma riski vardır. Bu yüzden dikkatimizi rüyalarımıza vermek çok önemlidir. Bilinçaltımıza bir göz atmamızı ve onu biraz daha iyi anlamamızı sağlar. Ancak bazen rüyamızı hatırlamak bizi eskisinden daha fazla karıştırabilir. Rüyada ölmüş akraba görmek ya da bir akrabamızı ölü görmek de bu karışıklıklardan biridir. Sadece neden ortaya çıktıklarını değil, neden şimdi ortaya çıktıklarını da merak edebiliriz. Peki ölmüş akraba görmek ne anlama gelir?

Bir değişim anı

Ölen sevdiklerimizin bilinçaltımıza gelmesinin birçok nedeni vardır. Ölü bir akrabanın rüyasının ne anlama geldiğini anlamak için, rüyanın hem içindeki hem de dışındaki bağlama bakmamız gerekir. Bu, rüya sırasında neler olduğuna ve şu anda hayatımızda neler olduğuna bakmak anlamına gelir. Her iki bağlam öğesi için de sonsuz sayıda değişken vardır, ancak ölü akrabaların gündeme getirebileceği bazı genel temalar vardır.

Diğer bir faktör, akrabanın vefat ettiği süredir. Yakınınız yakın zamanda öldüyse, hem uyanık hem de bilinçsiz düşüncelerimizde olacağı anlaşılır. Uzun süredir ölülerse, şu anki hayatımızda bize hatırlatan bir şey olabilir ya da biz onları özlüyoruz. Ayrıca, akrabanızın size ne kadar yakın olduğu da bir faktör olacaktır. Bir ebeveyni kaybetmek, bir kuzeni kaybetmekten daha travmatik olabilir, ancak bu onların ölüm koşullarına bağlı olacaktır.

Rüyada ölen birini görmek, bir değişimin işareti olabilir. Birçok insan ölümü nihai değişim olarak yorumlar. Bir varlık durumundan diğerine geçiştir. Değişim konusunda endişeliysek, değişim bekliyorsak ve hatta bilinçaltımızda değişim arzuluyorsak, rüyada ölü bir akraba görmek bu duygularla ilgili olabilir.

ruyada-olmus-akraba-gormek-ne-demek-2

Hayatlarımızı incelemeli ve bir şeylerin değişip değişmediğini veya değişmesi gerektiğini görmeye çalışmalıyız. Değişim çoğu zaman korktuğumuz bir şey olduğundan, ölü akrabalar teselli getirdikleri için bize görünebilirler. Akrabaları da referans olarak kullanırız, böylece bilinçaltında onların güvencesini arayabiliriz. Ayrıca akrabalar örnek olarak kullanılabilir. Rüyamızdaki bir yakınımız hata yapmışsa, aynı hataları yapmamamız için bize bir uyarı olabilir.

Yapılan veya yapılması gereken değişikliği düşünün ve sonra bunun akraba ile ilişkisini inceleyin. Örneğin, çocuk sahibi olmayı düşünüyorsak, genlerini taşıdığımız için bir ebeveyn hayal etmemiz mantıklı olacaktır.

Bitmemiş iş

Ölü akrabaları hayal etmemizin bir başka yaygın nedeni de bitmemiş iş fikriyle özetlenebilir. Bu, ölen kişiyle ilgili çözülmemiş bir sorunumuz olduğu zamandır. Sevdiklerimize doğru şekilde vedalaşmamız çok nadirdir. Örneğin, bir kazada ölürlerse veya aniden yere düşerlerse, muhtemelen ölümlerini tahmin etmemiş olacağız. Bir hayatın bu şekilde kesilmesi, bizi birçok çözülmemiş duyguyla baş başa bırakabilir.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Ölmüş bir sevdiğimiz hakkında sahip olduğumuz hisler çok çelişkili olabilir. Örneğin, yakın ailemizden birini kaybetmiş olabiliriz ama birlikte zor bir ilişkimiz oldu. Bunlar genellikle zamanla çözülen sorunlardır, ancak bir ölüm uzlaşma fırsatı bulmamızı engeller. Bu, sorun bizim suçumuz olsa da, durum hakkında bize suçluluk duygusu verebilir. Bu nedenle akrabamız rüyalarımızda görünebilir.

Yakın bir akrabamız öldüğünde, genellikle bu konuda yapabileceğimiz bir şey olduğunu düşünürüz. Yine, ölümlerinin bağlamına bakmamız gerekiyor. Örneğin, sevilen biri bağımlılıktan ölürse, akrabalarının buna müdahale etmek için yapabilecekleri bir şey olduğuna inanmaları yaygındır. Bu düşünce genellikle ölen kişinin akrabalarını rahatsız eder ve bu suçluluk veya utanç duygularına neden olabilir.

Bu çözülmemiş sorunlarımız varsa, onlar hakkında konuşmamız çok önemlidir. Güvenilir bir arkadaş, aile üyesi veya hatta bir akıl sağlığı uzmanıyla birlikte, geçmişi arkamızda bırakmamız gerekir. Bu unutmak anlamına gelmiyor ama hayatımızı özgürce yaşayabilmek için mevcut duygularımızı uzlaştırmamız gerekiyor.

Kendinizin bir yansıması

Birçok uzmanın rüyada ölen akrabaların varlığına başka bir açıklaması da vardır. Hem kişiliğimiz hem de davranışlarımız açısından kendimizin bir yansıması olabilirler. Bunların çoğu hem olumlu hem de olumsuz özellikleri yansıtır.

Kendinizi anne, baba, erkek veya kız kardeş gibi çok yakın akrabalarda görmek çok yaygındır. Ancak çekirdek ailemiz dışındaki akrabalarımızla çok yakın olabiliriz. Büyükanne ve büyükbabalarımız vekil ebeveynler gibi olabilir veya kuzenlerimiz en iyi arkadaşlarımız olabilir. Onların başına gelene benzer bir şey yaşıyorsak, rüyalarımızda ortaya çıkmaları anlaşılabilir.

Biçimlendirici deneyimler nedeniyle hayatımızda büyük rol oynamış olabilecek bazı akrabalar da vardır. Örneğin, gençliğimizde bize iyi davranmayan bir amcamız olabilirdi. Tekrar doğru muamele görmediğimizi hissedersek, bir yetişkin olarak rüyalarımızda görünebilirler.

Sadece bu ölen akrabamıza yansıyıp yansımadığımıza değil, hayatımızda belirli bir akrabaya benzeyebilecek başka insanlar olup olmadığına da bakmalıyız. Örneğin çok iyi bir patron bizim için bir ebeveyn gibi olabilir, bu nedenle ölü bir baba veya ölü bir anne hayal edebiliriz.

Anma

Son olarak, sadece onları hatırladığımız için sık sık ölü akrabaları rüyamızda görürüz. Bunlar, olumlu ya da olumsuz olsun, hayatımızda büyük etkisi olan insanlar. Genellikle rüyalarımızda görünürler çünkü uyanıkken onları düşünmek zor olabilir. Bilinçaltımız genellikle bize hayatta zor bulabileceğimiz şeyleri düşündürür.