CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kapısına dayanması sonrası SADAT dosyası da tekrar açıldı. Unutulan süreçte yaşananlar ise korkunç...

Militan yetiştirme ile anılan SADAT’ın ortakları Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek’in adliyelerden üniversitelere kadar özel güvenlik işini almadığı kamu kurumunun kalmadığı görülürken, yaşanılan bu durum ise ayrıca bir tedirginlik yarattı. 

AKP iktidarı'nın sadece son 10 senesinde, vatandaşın vegileri ile oluşan hazineden , Sadatçılara 110 ayrı ihaleyle tam 545 milyon TL ödediği öğrenildi.

Tam adı Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan SADAT, aslında kurulduğu 28 Şubat 2012 tarihinden itibaren eleştirel tepkilere neden olurken, güncel konulardan ve özellikle de son dönemde yaşanılan ekonomik yıkımdan dolayı neredeyse unutulmuştu.

"TERÖRİST YETİŞTİREN KURUM"

SADAT tartışmaları Meclis gündeminde! - Gazikent27

Ancak son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yeniden gündem olan daha doğrusu olabilen SADAT, dikkat çeker şekilde Tuğgeneral görevindeyken emekli olan ve Siyasal İslamcı kimliğiyle bilinen eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi ile 22 emekli subay ve astsubay tarafından 643 bin TL sermaye ile kurulmuştu.

Sermayesi, kuruluşunun üzerinden henüz 8 yıl geçmişken 2020 yıl sonunda 1 milyon 548 bin TL’ye yükselen SADAT’ın İstanbul Beylikdüzü'ndeki merkezinin önüne giderek açıklama yapan CHP Lideri, "Önünde bulunduğumuz SADAT paramiliter bir kuruluştur... Burası terörist yetiştiren bir kurumdur" diyerek, dikkatleri bu kuruma yeniden çekmeyi başarmıştı.

Sedat Peker'in ciddi ve korkunç iddiaları ile de hatırlanan SADAT için Kılıçdaroğlu, "Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray'dır" ifadelerini kullanmıştı.

TAM 545 MİLYON TÜRK LİRASI ÖDENDİ

Sol ve Kemalistlerin SADAT hazımsızlığı absürtlükle devam ediyor

1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı! 1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı!

SADAT’ın kurucuları ile ortaklarının siyasi ilişkileri kadar ekonomik ilişkileri de oldukça dikkat çekici boyutta. Kurucuları ve ortakları arasında yer alan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek aynı zamanda birçok şirketin sahibi veya ortağı olduğu bilinirken kamu ihale bültenlerinde yer alan bilgilere göre de, bu şahıslar kamu kurumlarından son 10 yılda toplam 545 milyon TL değerinde 110 ihale aldılar.

TÜM KURUMLARI SADAT KORUYOR! AMA NEDEN?

Efe ve Tek ile ailelerinin sahibi olduğu şirketlerin kamu kurumlarından aldıkları ihalelerin sayıları bitecek gibi değilken, dikkat çekenlerden sadece bir tanesi  Efe ile Tek’in sahibi olduğu şirketlerinden biri olan Ekol Grup Güvenlik Koruma ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi, 2012 ile 2021 yılları arasından kamu kurumlarında tam 86 özel güvenlik ihalesi alması.

Sadece bu 86 ihalenin toplam bedeli bile 453 milyon 258 bin TL’yi buluyor.

Meşhur şirketin en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında ise TCDD ve TEİAŞ gibi kamu kurumları gelirken, Çarşamba Şeker Fabrikası’nı, Sakarya Üniversitesi’nin, Fırat Üniversitesi’nin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı öğrenci yurtlarının, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın, Bakırköy Adalet Sarayı’nın, AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin ve AKP döneminde İETT’nin özel güvenlik işlerininin de verildiği biliniyor. Yani şirket bu kamu kurumlarından aldığı özel güvenlik işleriyle de milyonlarca lirayı ayrıca kasasına koymuş durumda.

GÜVENLİK SONRASI TEMİZLİK!

Bu arada Efe ve Tek ile ailelerinin sahibi olduğu bir başka şirket olan Ekol Grup Koruma Güvenlik ve Eğitim Şirketi'nin de 2015 ile 2021 yılları arasında aldığı 18 ihale ve karşılığında 85 milyon 252 bin TL dikkat çekenlerden oldu.

Ayrıca Mehmet Naci Efe’nin ortağı olduğu Mne Personel Hizmetleri Şirketi de yine kamu kurumlarından 2012 ile 2021 yılları arasında yaklaşık 13 milyon TL değerinde 6 ayrı ihale aldı. Şanslı şirket son olarak geçen yıl İller Bankası’nın “temizlik hizmeti işi” ihalesini aldı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KASASI İÇİN AKP ÜZÜLMÜŞTÜ

Onur Gencer İddianamesindeki SADAT Ayrıntısı

İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına göre, SADAT’ın 23 kurucusundan biri olan Ersan Ergür’ün de Truva Yapı ve Peyzaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi adında bir şirketi var ve Ergür, bu şirketi aracılığıyla da 2016 ile 2019 yılları arasından kamu kurumlarından toplam 512 bin TL değerinde 9 ayrı ihale aldı.

Şirketin bu 9 ihaleden 8’ini AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’den almış olması da "belediye kaybı tepkileri" akıllara gelerek dikkat çekti.

Bu şanslı şirketin de, İBB’nin şirketine yüzbinlerce liralık bitki ve çiçek sattığı öğrenildi.