Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamunun kullanımına bırakılan 70 bine yakın konutun kayıtlarda bulunamaması Türkiye'de günün skandalı oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kayıtlarında inşa edilmiş görünen Hazine’ye ait 70 bine yakın konutun kayıp olduğu da Sayıştay raporları ile ortaya çıktı.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre; 2022 Bütçe Kanunu Gerekçesi’nde 195 bin 114 adet görünen kamu konutu sayısının Milli Emlak Otomasyon Projesi’nde 127 bin 286 olarak göründüğü tespit edilince Sayıştay’ın 2021 yılı mali denetimleri kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hesapları mercek altına alındı.

Sayıştay, genel bütçeli idarelere tahsisli kamu konutlarının sayısının, tablolara doğru yansıtılmadığını belirleyince gündem de "kayıp konutlar" oldu.

Konutta yeni model: Arazi hazineden ev vatandaştan - Son Haberler - Milliyet

Bakanlığın verilerinde yapılan incelemeler sonucunda, kamu kurumlarının kullanımına bırakılan kamu konutlarına ilişkin kayıtların eksik tutulduğu ortaya çıkarılırken, Milli Emlak Otomasyon Projesi Sistemi’nden alınan raporda, kamuya tahsisle konut sayısının 127 bin 286 olarak göründüğü ancak buna karşın Cumhurbaşkanlığı’nca hazırlanan 2022 Bütçe Kanunu Gerekçesi’nde konut sayısının 195 bin 114 olarak göründüğü anlaşıldı.

PEKİ ARAÇLAR ÇÜRÜDÜ MÜ YOKSA ÇALINDI MI? ARAÇLAR DA YOK!

Bu arada Trafikten men edilen ve sayıları 35 bine yaklaşan araçların, otoparklarda sağlıksız koşullarda tutularak çürümeye terk edildiği de denetim raporlarına yansıdı. Bakanlığa yönelik gerçekleştirilen denetim raporuna göre, ayrıca, büyükşehirlerde yetki devri yapılmadığı için hafriyat denetiminin de yeterli düzeyde yapılmadığı da belirtildi.

Yani buna göre, trafikten men edilen araç sayısı 2021 yılı sonu itibarıyla 47 bine ulaşırken bu araçların 12 bin tanesinin tasfiye süreci tamamlandı ancak 35 bine yakın aracın satış ve tasfiye işlemleri tamamlanmadı. Bu araçlar ya çalındı ya da sağlıksız koşullar nedeniyle çürüdü.

Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz! Mavi Kart ile Almanya'da Çalışmak İsteyenlere Duyuru! 2024'e Almanya'da Girebilirsiniz!

Sayıştay denetçileri, otopark içerisinde düzensiz biçimde yerleştirilen araçların içinde envanterde kaydı bulunan bazı araçların yer almadığını ve dolayısı ile bu araçların çalındığını ortaya çıkarttı.

VE EMİNE ERDOĞAN PROJESİ! DENETİMLER EKSİK! YAPTIRIM UYGULANMADI!

Yeni First Lady Emine Erdoğan'ın Hikayesi - Foto Galeri - Memurlar.Net

Son olarak ise halk sağlığını tehdit eden hafriyat atıklarına yönelik denetimlerdeki eksiklikler de denetim raporlarına geçirilirken, yetki devri yapılmayan kurumlar tarafından gönderilen tespit tutanaklarına ilişkin gerçekleştirilen yerinde denetimlerin, kabahatin tespit edildiği tarihten yaklaşık 2,5-3 sene sonra yapıldığı, dolayısıyla idari para cezalarının gecikmeli olarak uygulandığı da görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi’ndeki denetim eksiklikleri ise ayrıca dikkati çekti. Projeye yönelik kontrol mekanizması kurulmadığı, kontrol sistemi kurma zorunluluğu bulunan yerlere ise yaptırım uygulanmadığı açıklandı (HABER MERKEZİ)