Şanlıurfa’da meydana gelen kuvvetli yağış, kent merkezinde ve ilçelerde sele neden oldu.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Şanlıurfa’da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağışı sonucu bazı dereler taşarken, araçlar suyun içinde kaldı. Merkez Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçelerinde çok sayıda sokak ve cadde su içinde kalırsan çadır kentlere yerleşen depremzedeler de zor anlar yaşadı.

AFAD aşırı yağışlar sonrasında kentte yaşanan su baskınlarına ilişkin açıklama yaparken, son 24 saatte metrekareye 111 milimetre yağış düştüğünü kaydetti.

4 vatandaş selden dolayı yaşamını yitirirken 2 vatandaş da kayboldu

Bununla beraber AFAD yaptığı açıklamada, kentte yaşanan su baskınlarından dolayı 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini 2 vatandaşın da kayıp olduğunun ihbarını aldıklarını ifade ederken, Şanlıurfa, Bingöl, Adana, Gaziantep ve Mersin il AFAD Müdürlüklerinden olay bölgesine arama kurtarma personeli sevk edildiğini belirtti. Yapılan açıklamada, bölgede 270 iş makinesinin sevk edildiği bildirilirken, 5 vidanjör, 100 dalgıç pompa ile motopomp, 25 su botu, 23 arama kurtarma aracı, 17 profesyonel dalgıç ve 162 arama kurtarma personelinin bulunduğu da açıklandı.

Ayrıca AFAD, Şanlıurfa’da yağış sonrası 562 ihbar aldıklarını da belirtirken Şanlıurfa Valisi SaliH Ayhan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada vatandaşların bodrum ve zemin katları boşaltmasını, dere ve kanal taşmaları meydana gelebileceğinden dolayı da bu bölgelere de yaklaşılmaması gerektiğini ifade etti.