Birçok bakanlık ile birlikte özellikle Saray'da milyonların savrulduğunu ortaya çıkartan Sayıştay raporlarında görülen "Saray'ın şoförüne günde 12.9 lira yemek ücreti" dikkat çekti.

Sayıştay raporlarına göre günlük harcaması, dudak uçuklatan bir rakam olan 10 milyon TL’ye dayanan Saray’ın taşeron şoförlere yemek ücreti olarak 12.90 TL ödeme yaptığı görüldü.

20 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan “hizmet aracı kiralama” ihalesi 6 Ekim’de sonuçlandı ve toplam 24 adet araç kiralanması ve 25 şoför alınması için çıkılan ihalenin kamuya toplam maliyeti ise 28 milyon 130 bin 478 TL oldu.

Millete 'külfete katlanın' diyen Erdoğan, Saray'ı bırakıp Subayevleri'ne dönecek mi? - BoldMedya

Ancak araçlar 1 Ekim 2022’den 6 Eylül 2025’e kadar kullanılacağı ihalede yani Cumhurbaşkanlığı’nın 25 araç ve 24 şoför alımı ihalesinde yüklenici şirketin şoförlere yapacağı ödemenin görüldüpü şartnamede dikkat çekti.

Şartnameye göre çalışanlara brüt asgari ücretin yüzde 39 üstü ödeme yapılacağı öğrenilirken bir taraftan çalışanlar  8.994.69 TL aylık alacağı hesaplandı, diğer taraftan ise yüklenici şirketin çalışanlara vereceği yol ve yemek ücretinin günlük 12.90 TL brüt yemek ve aynı oranda yol ücreti alacağı görüldi.

Bu ücretler 26 gün üzerinden hesaplanacak ve her şoföre aylık yol ve yemek dahil 670.80 TL ek ödeme yapılacağı kaydedildi.

Erdoğan: Saray'da Osmanlı'yı görürsünüz çünkü Osmanlı dar yerde yaşamayı sevmezdi

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

İhaleyi alan ve daha önce de Diyanet’in personel taşıma işini yapması ile de tanınan Kaya Turizm şirketi 15 adet araç için ihalede 16 milyon 488 bin 527 TL teklif verdi ve de 15 araç için verilen bu teklifin kamuya maliyeti Kamu İhale Kurumu’nca 21 milyon 431 bin 946 TL olarak hesaplandı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise Saray’ın bu son ihalesine şu sözler ile tepki gösterdi;

“Sadece araç da kiralamıyor, 25 tane de sürücü kiralıyor. Daha çok yakın bir zamanda, Sayıştay raporlarında Saray’ın bütçesini konuştuk, milyarlarca parayı konuştuk. Zaten binlerce aracı var beyefendi ve kadrosunun. 13 tane uçağı var, iki tane Saray’ı var, bir tane yüzen Saray’ı var. Bu kiralanacak 24 aracın beş tanesi lüks. Yani devlete maliyeti milyonlarca lira olacak. Hani tasarruf nerede? Bu tasarrufu ülkede, 3 bin 500 TL maaş alan amcalar, teyzeler yapacak, değil mi? Açlık sınırı altında yaşayan milyonlarca aile yapacak, değil mi? Yazıklar olsun!”