Seçime 1 gün kala son dakika golü geldi. Asgari ücretli çalışanlar bu açıklamalarla hayal kırıklığına uğradı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ara zamlarının bu sene de gerçekleşeceğini belirtti. Milyonlar bu habere sevindi. Enflasyon karşısında paranın değeri kalmamış ve vatandaşlar ay sonunu getiremez olmuştu. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayından yaptığı açıklamalar ise milyonları hayal kırıklığına uğrattı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dolar bazında bakıldığı zaman asgari ücretin 500 dolar seviyesi altında olmayacağını belirtmişti. Öte yandan kamu işçileri için taban maaş 15 bin TL ve 2023’ün ilk yarısı için zam oranı yüzde 45 olmuştu. Hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur için minimum maaşı 22 bin TL şeklinde duyurmuştu. Diğer yandan Nisan ayı açlık sınırı araştırmaları TÜRK-İŞ tarafından 10 bin 135,50 TL olarak açıklandı. Tüm gelişmeler asgari ücrete kallavi bir zam beklentisine yol açtı. 

cumhurbaşkanı gündem özel asgari ücret

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELECEK? 

Tüm açıklamaların ışığında, Piyasa Katılımcıları Anketi’nin 6 aylık tahminlerine de dayanarak uzmanlar asgari ücret zammının 4 bin TL’yi bulacağını ön görüyordu. Bu duruma asgari ücret için 12 bin 500 TL beklentisi gittikçe kesinleşti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son katıldığı ATV ve A Haber’de yayınlanan “Gündem Özel” programında Okan Müderrisoğlu ile Banu El’in sorularına verdiği cevaplar beklentileri alt üst etti. 

“ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU BELİRLİYOR” 

Emekli için en az maaşın 7 bin 500 TL olmasına değinen ve bu rakamı arttırmaya planladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT’lilerin maaşlarının yattığını da ifade ederek “Güle güle harcasınlar” ifadelerine yer verdi. Memurlar için minimum 22 bin TL maaşı gerçekleştireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretlilere ilişkin ise ilk olarak şunları söyledi: 

“Temmuz’da yapılacak asgari ücret zammı hesapları devam ediyor. Bunu Asgari Ücret Komisyonu çalışmalarını yaparak belirliyor. Emekçilerimizi bu zamana kadar olduğu şekilde enflasyona karşı koruyacak adımları atıyoruz.”  

Bu açıklamalar mitinginde söylediği “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözleriyle uyuşuyor. Ancak enflasyonun düşmesine yönelik söylenenler ise asgari ücrete beklenenden daha az zam yapılacağına dair akılları karıştır. Konuşmanın devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 

cumhurbaşkanı erdoğan gündem özel

“Enflasyon şu an düşüyor, tek haneli rakamlara indireceğiz. Planlı şekilde ekonomik programımız sürüyor. Gerçeği ifade etmem lazım ki başbaşkanlığım zamanında faizi 4,6’ya ve enflasyonu ise yüzde 6,2’ye düşürmüş bir hükümettik. Bunu yaptık ve tecrübemiz ile deneyimimiz yetiyor. Seçimden sonra ekonomik büyüme, piyasalarda rahatlama, yatırımda artışı hep beraber göreceğiz. Çünkü daha önce bunu yaptık. Bay bay Kemal, ‘Enflasyonu in-di-re-ce-ğiz’ diye bilboardlara asmış. Ya senin böyle tecrüben ve uygulaman yok, hiçbir şeyin yok.”