Sosyal medyada başlayan seçimlere yönelik "parmak boyası" çağrısı kısa sürede gündem oldu.

Son 20 yıldır her seçim öncesi olduğu gibi başlayan seçimlere şaibe karışacak korkusu için yine çarelerden birisi "parmak boyası" olarak görüldü.

Özellikle eski Liberal Demokrat Parti Cem Toker tarafından sıklıkla paylaşılan çağrı bu defa sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçekleşerek ana muhalefet partisi CHP'ye seslenildi.

Twitter'da yer alan bir paylaşım ise CHP'nin en son 2018'de olduğu gibi yine parmak boyası için kanun teklifi verdiğini düşündürdü.

Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son! Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son!

CHP dah önce de 2018 Haziran seçimleri için adil, demokratik ve şeffaf seçimlerin önemine işaret ederek parmak boyası sistemine dönmek için meclise şu açıklama ile teklif vermişti;

"Şayet başka çözüm üretilemiyorsa ve ülkemizde seçmenlerin büyük bir kısmında seçimlere hile karışacağı yönünde bir algı varsa, parmak boyası tek çaredir. Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu'nu bu konuda elini taşın altına koyup adım atmaya çağırıyorum. Madem seçimlerde hiçbir hile hurda olmuyor, madem bundan çok eminsiniz gelin bu işi icraatta gerçekleştirelim. Seçimlerde çıkmayan parmak boyası düzenlemesini Genel Kurula getirelim ve tüm partilerin alkışları eşliğinde geçirelim."

CHP'nin parmak boyası ile ilgili resmi bir girişimde bulunup bulunmadığı henüz net olarak bilinmiyor.

İlgili sosyal medya mesajlarında ise şu görsel kullanıldı.

Resim