Şeker fiyatlarına zam gelecek mi? Stok azlığı nedeni ile çeker fiyatlarına zam yapılacağı endişesi vatandaşları stokçuluğa sürüklüyor. Tarım ve orman Bakanı Vahit Kirişçi vatandaşların bu korkusunun yersiz olduğunu söyledi. Üretilen şekerlerin pazarlama yolu içinde Yurtiçi talebi tamamen karşılayacak seviyede olduğunu belirten bakan Kirişci, stok sorunu olmadığını ve zam gelmeyeceğini dile getirdi.

Faiz Artışıyla Bankaların Mevduat Faizleri Yükseldi: Yatırımcılar İçin Yeni Fırsatlar! Faiz Artışıyla Bankaların Mevduat Faizleri Yükseldi: Yatırımcılar İçin Yeni Fırsatlar!

Tarım ve orman Bakanı Vahit Kirişci, şeker fiyatlarına zam gelecek iddialarına yanıt verdi. Şeker fabrikalarının 2018'de özelleştirilmesinin ardından Tarihin en yüksek üretim kapasitesine ulaştıklarını belirten Kirişci, şu anda yurt içi talebi karşılayacak miktarda şeker stoklarının bulunduğunu söyledi.

Muhalefet tarafından yapılan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi eleştirilerine tarım ve orman Bakanı Vahit Kirişçi cevap verdi. 2018 yılında yapılan özelleştirmenin ardından 2020-2021 yıllarında 3 milyon 69 bin şeker üretimi yapan fabrikaların Cumhuriyet tarihinin en yüksek üretim rakamlarına ulaştığını söyleyen bakan Kirişçi, Şu anda da stokların İhtiyacı karşılayacak kadar yeterli olduğunu dile getirdi.

Üretim kapasitesi kaplandı

Tarım Bakan Kirişci, Muhalefet tarafından meclise verilen yazılı soru önergesine cevap verdi. Bakan Kirişçi, “Üretilen şeker pazarlama yılı içerisinde yurt içi talebi tamamıyla karşılamaya yetecek seviyededir” dedi. Bakan Kirişci, 2018 yılında Türkşeker’e bağlı 10 fabrikanın özelleştirildi ile belirterek şu anda şeker üretiminin %35'inin kamu Birgül %38'inin kooperatif ve %28'inin ise özel Şeker Fabrikaları tarafından yapıldığını ifade etti.

Fiyatlara yeni ayar yapılacak

Ayrıca Tarım Bakanı Kirişçi önergeye verdiği cevapta Türkşeker’in açıklamasına da yer verdi. Açıklamada, pancar üretim sürecinde üretime gerekli olan girdi masraflarının üreticiye Finans maliyeti oluşturmaması için faizsiz olarak verilen nakit avansların sayısının 4'e çıkarıldığı belirtildi. Ayrıca açıklamanın devamında miktarın geçtiğimiz yıla göre %178 artışla her defasında 50 TL/tona yükseldiği de bildirildi. Türkşeker açıklamasının devamında;  “Şirketimizce üreticilerimize verilen fiyat ve avans destekleri artırılarak pancar üretimi teşvik edilmektedir” dedi.