Haziran ayında başlayacak Avrupa Şampiyonası öncesi takımın son durumunu değerlendiren A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, futbolcuların son derece hazır ve formda olduğunu belirtti. Süper Lig'in gelecek sezon Ağustos'ta başlaması gerektiğ

Haziran ayında başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde merak edilen soruları yanıtlayan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, önemli değerlendirmelerde bulundu. 2022 yılı Kasım ayında Katar'da oynanacak Dünya Kupası'nın Eeleme grubunda oynan ilk 3 maçı 7 puanla tamamladıklarını hatırlatan Güneş, ilk maçlarda gruptaki zorlu zorlu ekiplerden olan Hollanda ve Norveç'i yenerek moral depoladıklarını söyledi. Hollanda ve Norveç gibi takımları yendikten sonra Letonya ile berabere kalmanın kendilerini üzdüğünü kaydeden tecrübeli teknik adam, Eylül ayında yapılacak Karadağ, Cebelitarık ve Hollanda maçlarında da toplam 7 veya 9 puanı hedeflediklerini belirtti.

Medyada yer alan iddialara göre Acun Ilıcalı, bir kez daha kulüp satın alacak Medyada yer alan iddialara göre Acun Ilıcalı, bir kez daha kulüp satın alacak

"Süper Lig'in Ağustos'ta başlaması gerektiğini savunuyorum"

Geçen sezon pandemi nedeniyle Süper Lig'e verilen yaz arasının çok kısa olduğunu kaydeden Güneş, bu sezon ligin Ağustos'ta başlaması fikrini savunduğunu aktardı. Transferleri ligin başına yetiştirebilmek için kulüp yöneticilerinin "Lig, Eylül'de başlasın" şeklinde bir talebi olduğunu hatırlatan deneyimli çalıştırıcı, Ağustos ayının sonlarına doğru ligin başlaması halinde Eylül ayındaki 3 milli maç öncesi futbolcuların biraz ısınabileceğini kaydetti. Gelecek sezon Süper Lig'in Ağustos'un başı ya da ortasında başlayacağını tahmin ettiğini aktaran Güneş, bu süreçte futbolcular ve antrenörler dahil herkesin fikrinin alınması gerektiğine değindi. 

"Sakatlıklara karşı dikkatli olmak lazım"

Normal şartlarda geçen yıl Haziran ayında yapılacak Avrupğa Şampiyonası'nın pandemi nedeniyle 1 yıl ertelendiğini belirten Şenol Güneş, o dönemde yaptıkları bütün planları çöpe attıklarını ifade etti. O dönemde oyuncuların belli bir performans düzeyine ulaştığını ve şampiyonadaki kamp yerleri dahil her şeyi hazır ettiklerini aktaran deneyimli çalıştırıcı, pandeminin beklenmedik şekilde ilerlediğini kaydetti. Uluslar Ligi'nde aldıkları kötü sonuçlardan dersler çıkardıklarını kaydeden Güneş, şu an milli takım futbolcularının gayet formda ve hazır olduğunu vurguladı. Uzun lig maratonları nedeniyle futbolcuların artık yorulduğunu ve sakatlanmaya başladığını aktaran Güneş, bu konuda bütün futbolcuların dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Bu oyuncu grubu 2026 ve 2030'da da oynar!

2022 Dünya Kupası'nı çok önemsediğine değinen Güneş, 1954 ve 2002'nin dışında bu kupada yer alamadıklarını aktardı. 2002 yılında Japonya ve Güney Kore'de gerçekleştirilen Dünya Kupası'nın Türk sporseverler için bir hayli önemli olduğunu vurgulayan tecrübeli teknik adam, o başarıyı şimdiki kadroyla yakalamanın mümkün olduğunu belirtti. Takımdaki oyuncuların ilk defa Dünya Kupası'na katılacağının altını çizen Güneş, bu turnuvanın ülke tanıtımı için son derece önemli olduğunu ifade etti. Bu oyuncu grubunun 2026 ve 2030 Dünya Kupası'nda da yer alabilecek genç futbolculardan oluştuğuna değinen Güneş, Türk Milli Takımı'nın bu yetenekli oyuncularla büyük işler başaracağını aktardı.