Millî güreşçimiz Taha Akgül, Rusya sporcusu Sergei Kozyrev'i yendi ve 8'inci defa Avrupa şampiyonu olmayı başardı.

Polonya’nın başkenti Varşova şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Güreş Şampiyonası kapsamında 125 kilo serbest stilde mindere çıkan Taha Akgül, finale ulaşıncaya kadar hiçbir rakibine fırsat vermedi ve son derece başarılı karşılaşmalar yaşattı.

Dünya şampiyonunu indirdi

İlk turda Türk millî güreşçi Taha Akgül, dünya şampiyonu olan Gürcü Geno Petriashvili’yi 6'ya 1 mağlup etti.

Belaruslu ve Polonyalı rakipler zorlamadı

Çeyrek finale ulaştığında Polonyalı Kamil Tomasz Kosciolek’i yine 6-1 yenen Taha Akgül, yarı finale ulaştığında rakibi Belaruslu Dzianis Khramiankou oldu.

Millî güreşçi Taha Akgül, Belaruslu rakibini ise 4-0 ile geçti ve ismini finale kaydettirdi.

Finalde tam sinir savaşı...

Arda Güler'e Tepki Dinmiyor! Sosyal Medya Genç Futbolcuyu Ateş Altına Aldı! Arda Güler'e Tepki Dinmiyor! Sosyal Medya Genç Futbolcuyu Ateş Altına Aldı!

Finalde ise Gençlik Olimpiyatları şampiyonu olan Rus güreşçi Sergei Kozyrev'le karşılıklı mindere çıkan millî güreşçi Taha Akgül, maçın son bölümüne gelindiğinde Rus rakibi Sergei Kozyrev'in agresif oyunu karşısında hayli sakin kalmayı başararak sinir savaşı hâline dönen karşılaşmayı 9-2 kazandı ve kariyerine 8'inci kez "Avrupa şampiyonu" unvanını ekletti.

1 olimpiyat ve 2 dünya'sı vardı

Kariyerine 8'inci kez Avrupa Şampiyonluğunu ekleyen millî güreşçi Taha Akgül'ün 1 olimpiyat şampiyonluğu, 2 dünya şampiyonluğu ve 7 Avrupa şampiyonluğu bulunuyordu.

İlk kutlama Bakan Kasapoğlu'ndan

Tüm Türkiye'den ve Türk protokolünden tebrik gelirken ilk kutlamayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı.

Kazandığı 8'inci Avrupa şampiyonluğuyla Türkiye'yi bir defa daha gururlandıran millî güreşçi Taha Akgül'ün 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda da Türkiye'yi başarıyla temsil edeceğine ve şanlı Türk bayrağını bir kez daha dalgalandıracağına inandığını belirten Bakan Kasapoğlu, ay-yıldızlı Türk bayrağını Avrupa Güreş Şampiyonası'nda dalgalandıran ve İstiklal Marşı'nı dinletenlere teşekkür ettiğini, süren Avrupa Güreş Şampiyonası'nda mücadeleleri bulunan tüm sporculara da başarılar dilediğini bildirdi.