A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Haziran ayında oynanacak Avrupa Şampiyonası'nda milli takımın şansını değerlendirdi. Sabah gazetesine röportaj veren Güneş, Avrupa Şampiyonası A Grubu'nda İtalya, Galler ve İsviçre ile karşılaşacakların

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Haziran ayında oynanacak Avrupa Şampiyonası'nda milli takımın şansını değerlendirdi. Sabah gazetesine röportaj veren Güneş, Avrupa Şampiyonası A Grubu'nda İtalya, Galler ve İsviçre ile karşılaşacaklarını hatırlattı. Bu takımların hepsinin FIFA sıralamasında Türkiye'nin üstünde yer aldığını kaydeden Güneş, grupta öne çıkan takımın İtalya olduğunu belirtti.Grupta zayıf takımın bulunmadığını aktaran tecrübeli teknik adam, her türlü sonuçla karşılaşabileceklerini dile getirdi. İlk maçta İtalya karşısında alabilecekleri muhtemel puanların grubun dengesini değiştirebileceğini söyleyen Güneş, üç takımın da grup lideri olabileceğini vurguladı.

"Grupta zayıf yok, herkes birinci olabilir"


İsviçre'nin göze hoş gelen bir futbol tarzı olduğunu belirten Güneş, Galler'in kadrosunda da Gareth Bale ve Aaron Ramsey gibi üst düzey futbolcuların bulunduğunu hatırlattı. Bütün zorluklara rağmen Türkiye'nin kadrosunda da dünya yıldızları bulunduğunu ve keyifli bir oyun oynadıklarını kaydeden deneyimli çalıştırıcı, grupların iyi 3'üncülerinin de üst tura yükseleceğini vurguladı.Bu grupta 6 puan toplayan takımın üst tura yükseleceğini aktaran Güneş, puan kayıpları neticesinde 4 puanın bile işe yarayabileceğini ifade etti. Turnuvada sergileyecekleri oyunla Türk futbolunu tanıtmak istediklerine değinen Güneş, ana hedeflerinin önce gruptan çıkmak olduğunu sözlerine ekledi.

"Koronavirüsten korunmak birinci önceliğimiz"


Turnuvaya 2 aydan az bir sürenin kaldığını hatırlatan deneyimli teknik adam, bu süreçte futbolcuların koronavirüsten korunmak için ellerinden geleni yapması gerektiğini kaydetti. Virüsün bulaşıcılık oranının gayet yüksek olduğunu vurgulayan Güneş, Dünya Kupası Elemeleri'nde kampta yer alan birçok milli oyuncunun virüse yakalandığını hatırlattı.Pozitif vakaları kontrol altına alamadıkları için kendisini sorulu hissettiğini aktaran Güneş, turnuvada da virüse yakalanacak oyuncuların arkadaşlarını maçta yalnız bırakacağını söyledi. Maç öncesinde yapılan testleri negatif çıkan oyuncuların daha sonra pozitife döndüklerini aktaran Güneş, turnuvada oyuncuları korumak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

"Yorulan futbolcular tatil yapmak isteyecektir"


Uzun lig maratonlarının ardından sezonu kapatacak oyuncuların üzerlerindeki stresi atmak için tatil yapmak isteyeceklerini kaydeden Güneş, bu durumla ilgili çalışmalar yaptıklarını söyledi.Ligde maçları sona eren milli oyuncularla 18-19 Mayıs tarihlerinde bir toplantı düzenleyeceklerini aktaran tecrübeli teknik adam, dinlenmek isteyen futbolculara kampta tatil yaptıracaklarını belirtti. İsteyen futbolcuların kampta ailesiyle 7 ila 10 günü beraber geçirebileceğini aktaran Şenol Güneş, 2 Haziran'da Almanya'daki kamplara katılacaklarını aktardı. 10 Haziran'da İtalya'ya hareket edeceklerini vurgulayan Güneş, bu süreçte dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.