Bu yıl Sevgililer Günü olan 14 Şubat'ın yarın (Pazar) kutlanacak olması ortaya garip bir durum çıkardı. Zira pandemi yasakları nedeniyle hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla çakışan Sevgililer Günü'nü nasıl kutlanacağı merak ediliyordu. Yasaktan etkilenmek istemeyen sevgililerin çareyi otelde oda tutmakta bulduğunu aktarıldı. Sokağa çıkıp gezemeyecek sevgililer hafta sonu için otel ayarladı, bu dönemde Sevgililer Günü harcaması kapsamında teknolojik aletlerin kapış kapış gittiği bildirildi.


Online platformlarda yapılan satışlar iki katına çıktı


Özellikle online platformlarda yapılan alışverişin bu dönemde iki katına çıktığı belirtildi, en çok da teknolojik aletin hediye olarak alındığı kaydedildi. Dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve elektronik ev eşyalarının kapış kapış gittiği vurgulandı. E-Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, pandemi yasakları nedeniyle mağazalara gitmeyen vatandaşların online platformlara yöneldiklerini bildirdi. Geçen yılın aynı dönemine göre online alışverişte yüzde 80 artış olduğunu vurgulayan Ekmekçi, e-ticaret hacminin bu dönemde 25 milyar liraya çıkacağını beklediklerini kaydetti.Konuyla ilgili sorular sorulan MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, en çok satılan ürünün "kırmızı renkli iPhone 11 64 GB" olduğunu bildirdi. Online olarak satışa çıkarılan PlayStation 5'ın 15 dakika içinde tükendiğini aktaran Gökyıldırım, geçen yıla göre kendi satışlarında online olarak yüzde 9.2 artışın yaşandığını belirtti. Gökyıldırım genel olarak teknolojik oyun aletleri, drone, beyaz eşya, akıllı telefon ve tablet ile kişisel bakım ürünlerinin satıldığını kaydetti.

Otel rezervasyonları arttı


Sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşların otelleri tercih ettiğini kaydeden Jolly Yurtiçi Turlar Direktörü Kerem Gökçe, hafta sonu için otellerin çoğunun dolduğunu bildirdi. Özellikle İstanbul'da bulunan Sapanca, Şile ve Ağva'daki otellerin tercih edildiğini aktaran Gökçe, sevgililer günü için iki veya üç günlük paketlerin rağbet gördüğünü söyledi. Saray suitlerindeki doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığı aktarılıyor. Birçok otelde salgın nedeniyle rezervasyonların geri çevrildiği ve doluluk oranının yüzde 70'de tutulduğu iddia edildi.