Emekli olmak isteyen milyonlar için SGK az evvel açıklama yaptı. Bu anlamda yaş haddinden hemen emekli olup, 4.300 TL maaş alabilirsiniz.

12 milyon emekliye ödeme haberi geldi! Son dakika 12 milyon emekliye ödeme haberi geldi! Son dakika

Yaş haddinden emeklilik geldi! 4.300 TL alıyorsunuz! SGK az evvel açıkladı! Çalışanlar ne zaman emekli olabileceğini ve ne kadar kazanacağını oldukça merak ediyor fakat bu konuda net bir cevabı bazen şirketlerin muhasebe ve finans bölümü dahi veremiyor. Çünkü bu konuda birçok mevzuat olması kafaları karıştırıyor.

Emekli olmanın şartlarının yanında birde erken emekli olabilme şartları var. Bu durum tamamen ne zaman işe girdiğinize göre değişiyor. 

Yaş Haddinden Nasıl Emekli Olunur 

Yaş haddi konusu biraz karmaşık diyebiliriz. Temelde bu durum sigortalılık günün dolduran kimselerin daha az prim ödeyerek emekli olmasını sağlamak için kullanılan bir sistem.

Fakat üzerinde 3 kere değişiklik yapıldığından dolayı işe girişe göre uygulanışı da farklı oluyor. Bu sistem 99 yılından önce işe girenler için ayrı 2002 yılından sonra işe girenler için ayrı 2008 yılından sonra işe girenler için ayrı şekillerde işliyor.

Tabi bu şekilde emekli olan kimselerin emeklilik maaşları da daha düşük oluyor. Emekliler en az 3500 TL alıyorlar. 2000 sonrasında yaş haddinden emekli olan kimselerin maaşı ise 4300 TL ‘ye kadar çıkabiliyor. 

ilan365.net özel haber