SGK'dan kritik açıklama geldi! O tarihten önce çalışma hayatına başlayanlar bugün derhal emekli olabilecekler. Emekli olmak isteyen yüz binlerce kişiyi sevindiren gelişme yaşandı.

QNB Finansbank Gelir Belgesi Olmadan 10.000 TL Ödüyor! Başvurular Kısa Sürecek QNB Finansbank Gelir Belgesi Olmadan 10.000 TL Ödüyor! Başvurular Kısa Sürecek

Ülkemizde yüz binlerce çalışan erken emeklilik ile ilgili araştırmalarını her gün sürdürüyor. Erken emeklilik ile ilgili özellikle EYT konusunda Hükümetten müjde beklenirken 1999 yılı ve öncesinde çalışma hayatına atılan ve sigorta başlangıcı bulunan çalışanlar için müjdeli haber geldi! 1999 yılı ve öncesi sigorta başlangıcı bulunan vatandaşlar bugün itibariyle SGK'ya başvuru yaparak erken emekli olabilecekler! Erken emeklilik ile ilgili çok önemli açıklama SGK'dan geldi. İşte erken emeklilik ve 1999 yılı ve öncesinde çalışma hayatına başlayanlar için emeklilik fırsatına dair tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle...

6000 TL ödemeler hesaplara yatmaya başladı! TC. kimlik numarasına göre hemen kontrol edin-1

SGK'dan 1999 Yılı ve Öncesi için Erken Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik ile ilgili önemli bir duyuruyu vatandaşlarla paylaştı. Sigortalılık ve emeklilik işlemlerinde ilk olarak sigorta başlangıcına bakılmaktadır. Sigorta başlangıcına göre çalışanın emekli olacağı tarih belirlenebilmektedir. Zira sigorta başlangıcına göre prim ödeme gün sayısı ve hizmet yılı şartları oluşturulmaktadır. Bu çerçevede emeklilik hesabı yapması gereken vatandaşların ilk bakması gereken husus da sigorta başlangıcı yani sigortalı çalışmaya ilk başlanıldığı tarihtir. İşte bu noktada SGK, 1999 yılı ve öncesinde sigorta başlangıcı bulunanlara emeklilik konusunda mevzuata dayalı bir takım avantajlar sağlamaktadır.

SGK mevzuatına göre sigorta başlangıcı 1999 ve öncesinde olan vatandaşlar erken emeklilik imkanından faydalanabiliyorlar. Ayrıca bu kişilere bağlanacak emekli aylıkları da 2000 ve sonrası sigorta başlangıcı bulunanlara göre daha yüksek oluyor. 1999 yılı ve öncesi sigorta başlangıcı bulunan vatandaşlar emeklilik işlemleri ile ilgili ikamet ettikleri il-ilçelerdeki SGK müdürlüklerine bizzat giderek müracaat edebilirler. Ancak erken emeklilik için 1999 ve öncesi sigorta başlangıcının bulunması tek başına yeterli olmayıp bir takım ek şartların da sağlanması gerekiyor.

1999 Yılı ve Öncesi için Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi bir tarihe rastlayan çalışanlar, 15 hizmet yılı ve 3600 prim ödeme gün sayısı şartlarını da tamamlamış olmaları halinde bugün emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Ancak 15 yıl ve 3600 prim günü şartlarının 9 Eylül 1999 - 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması şartının da varlığı aranıyor. Bu üç şartı taşıyan çalışanlar derhal SGK müdürlüklerine yazılı dilekçe ile başvuruda bulunarak emeklilik işlemlerini başlatabiliyorlar.