SGK'lı olarak çalışan vatandaşlar 3600, 4500, 5400 günle emeklilik yaş hesabı yapıyor. Bu anlamda SGK bugün resmen açıklama yaptı. Peki en erken kaç yaşında emekli olunur?

Sigorta kapsamında çalışan her bireyin merak edip araştırdığı konulardan biri en erken nasıl ve ne zaman emekli olacağıdır. Örneğin, Sosyal Güvenlik Kurumunun mevcut şartlarının oluştuğu durumda yaş haddinden emeklilik olanağı bulunmaktadır. 3600, 4500, 5400 günü tamamlayan ve yaşı dolmuş kişiler emekli olabilmektedir. Primlerin düzenli yatmış olması zorunludur. Bu noktada yaş hesabının dikkatli bir şekilde yapılması önerilmektedir. Yaş haddinden emeklilik, kişinin ödemesi gereken prim gün sayısı düşük fakat yaşı emeklilik yaşına geldiyse, prim günü en alt sınırdan hesaplanır. Böylece emekli olma hakkı kazanır. Geç prim ödemeye başlamış biri yaşı geldiğinde ödenmiş prim sayısı tutuyorsa emeklilik başvurusu yapabilir. Yaş haddinden emeklilik için en düşük prim sayısı 5400’ dür. Burada 3 bin 600 gün ile emeklilik hakkına dair yeni formüller de karşımıza çıkıyor. İşte ayrıntılar!

3600 Gün İle Emeklilik Nasıl oluyor?

SGK resmen duyurdu! 3600, 4500, 5400 günle emeklilik yaş hesabı! En erken kaç yaşında emekli olunur? 2011 yılı öncesi sigorta başlangıcı olan kişiler, 5 yıllık çalışma süresi ve 3600 gün prim sayısı ile yaş 54-55 olduğunda emekli olabiliyorlardı. Bu tarihten sonra kadınlarda 57, erkeklerde 58 yaşta emeklilik şartı getirilmiştir. Emeklilik yaşı, 24 Mayıs 2014 tarihi itibari ile erkeklerde 60 yaş olarak belirlenmiştir. Anlaşıldığı üzere yaş ve istenen prim gün sayısının tamamlanmış olması gerekiyor.

Gözden kaçırmayın

Pamuk Eller Yine Cebe! Suriyelilerin Yaşam Standardı İyileştirilecek! Türkiye'nin Aile Bakanlığının Derdi Bu... Pamuk Eller Yine Cebe! Suriyelilerin Yaşam Standardı İyileştirilecek! Türkiye'nin Aile Bakanlığının Derdi Bu...

4500 Gün ve 5400 Gün Prim Ödemesiyle Emeklilik

25 yıllık sigortalı olan biri, 60-65 yaş ile emekli olmaya hak kazanır. 4500, 5400 prim gün sayısı bu yaşlara tekabül ediyorsa emeklilik şartları oluşmuş sayılır. Yasalar, en son düzenlenen sosyal sigortalar emeklilik kanununa göre bu şekilde uygulanmaktadır. İlk primini emeklilik yaşının yükseltildiği tarihten önce ödeyenler avantajlıdır. Malulen emeklilik ise bu kapsamın dışındadır.

Normal emekli olabilmek için üç şart bulunmaktadır. Bunlar;  SGK’ ya düzenli prim ödenmesi, sigortalılık süresinin doldurulması ve emeklilik yaş şartının tamamlanmış olmasıdır. Daha erken yaşta emeklilik için ise diğer şartların oluşmuş olması gerekmektedir. Sürekli güncellenen emeklilik yaşı zaman içinde kaça çıkar ya da kaça düşer merakla beklenmektedir.