SG-SSK bugün gönüllere su serpti. 18 yaşından büyük olup başvuru yapana 1.950 TL ödeme yapılacak. Bu anlamda haberin detayları sayfamızda yer alıyor

Devletler birtakım vakitler ekonomik olarak yetersiz olan, fakirlik sınırı altında kalan bireylere ve çalışamayacak halde olan yaşlı olan vatandaşlara parasal yardımlarda bulunur. Bu dezavantajlı durumda yer alan bir başka vatandaş ise engellilerdir. Her devletin bu konularda kendi stratejisi üstüne koyduğu birtakım kurallar vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kendi stratejisine göre parasal olarak zorluk yaşam sürdüren çalışan ya da çalışamayacak halde olan yaşlı, engelli bireylere birtakım vakitler süreli yardım, birtakım vakitler da sürekli olarak maaş şeklinde derli toplu yardımlarda bulunmaktadır. İşte bu yardımlardan bir tanesi de SGK doğrultusundan oluşturulan duyuru ile bildirildi. Bugün (itibaren) 18 yaşından büyük olup müracaat yapan herkese 1.950 TL (maaş) ödeme yapılacak. Bu konudaki detayları haberimizin devamında okuyabilirsiniz. 

Muhtaç olan güçsüz olan ve kimsesiz olan vatandaşlara yakın geçmişte bir güncelleme yapıldı. SGK engelli vatandaşlar da bu maaş ödemesi bağlamında para almış ve ödeme yapmaya başlamıştır. Bu maaş ödemesine, seneler içerisinde farklı oranlarda zam yapılmıştır. Pandemi koşullarının oldukça arttığı şu zamanda da maaşlarda artış kararı alınmıştır. Bu maaşı alabilmeniz amacıyla öncelikle, müracaat yapmanız gereklidir ve müracaatınız kurum doğrultusundan incelenerek kabul edilmelidir. Bu maaşa nasıl müracaat yapılacağı, şartları ve ödeme tarihleri gibi verilere haberin devamında göz atabilirsiniz. 

Engelli maaşı, 18 yaşından büyük olan ve en az % 40 düzeyinde bir engelliliği tespit edilen kişilerin sahip bulunduğu bir haktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde resmi kaynaklarda 2,5 milyon (ve üzeri) engelli fert bulunduğu kabul edilmektedir. Bu fertler maaş hakkından yararlanmak amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına TC kimlik fotokopisi ve müracaat formları, engelli raporları ile eş güdümlü müracaatta bulunabilir, müracaatınızı yaptıktan sonra vakıf doğrultusundan alındı raporu verilmektedir. Kurul araştırması sonucu, bu rapor üstünde yazan numaradan öğrenilebilmektedir. Kurulun adaylardan istediği ek kurallar da mevcuttur. 

·    Herhangi bir sosyal emniyeti olmayan olmalıdır.

Emekli maaş zamları ile ilgili yeni gelişme yaşandı! Emekli maaş zamları ile ilgili yeni gelişme yaşandı!

·    Dul (boşanmış) ve nafaka hakkı olmayan olmalıdır.

·    SGK doğrultusundan diğer bir şekilde bir geliri olmayan olmalıdır.

·    Bir işte çalışamayacak halde olan olmalıdır.

Ödemeler ise, maaşı almaya hak kazanan engelli kişinin TC kimlik numarasının son rakamına göre ödemeler yapılıyor.