SGK'dan son dakika duyurusu geldi. 4A, 4B, 4C'liler ve SSK Bağkur'lu çalışanlar destek ödemesinden yararlanabilecek.

Emeklilik ve sosyal yardımlarla ilgili gündem yoğun şekilde sürüyor. SGK paylaştığı son dakika duyurusu ile yeni gelişmeyi paylaştı.

SGK'dan son dakika duyurusu! Sigortalı kadın çalışanlar için doğum borçlanması ile erken emeklilik ve doğumla birlikte geçici iş göremezlik ödeneği imkanları sunan SGK, destek ödemesiyle ilgili detayları paylaştı. Emzirme ödeneği adı verilen destek ödemesiyle kadın çalışanlara destek sağlanıyor. Sigortalı kadın çalışanlar, çalışma hayatları içerisinde doğum yapmaları halinde emzirme ödeneğinden yararlanabiliyor. Diğer taraftan eşi sigortalı olmayan erkek çalışanlar da eşlerinin doğum yapması halinde 316 TL emzirme ödeneğinden yararlanabiliyorlar.

EYT'de son dakika müjdesi de merakla beklenirken artık yasal düzenlemede sona gelindiği, TBMM gündemine giren teklifin kısa sürede kabul edilerek yasalaşacağı ifade ediliyor. Deprem felaketi nedeniyle büyük sorunlar yaşanmış olsa da EYT'den geri adım atılmayacağı net bir şekilde dile getiriliyor.

Yaklaşan seçimler öncesi sosyal yardımlar da hız kazandı. SGK'dan 4A, 4B ve 4C'lileri ilgilendiren sosyal yardım gelişmesinin detayları paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl 108 milyon 652 bin TL, bir önceki yıl ise 115 milyon 984 bin TL destek ödemesi gerçekleştiren SGK, bu yıl şimdiden 91 milyon TL'nin üzerinde sosyal yardım ödemesi gerçekleştirmiş durumda.

SOSYAL YARDIM ŞARTLARI

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Sigortalılara emzirme ödeneği verilebilmesi için, 4A'lı çalışan sigortalının adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması, 4B'li çalışan sigortalı için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış olması ve Genel Sağlık Sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor.

Diğer bir şart ise doğumun canlı gerçekleşmiş olması. Emzirme ödeneğine hak kazanan fakat sigortalılığı sona eren kişilerin 300 gün içinde çocuğu doğarsa, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde sigortalı adına en az 120 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

SGK emzirme ödeneğinden yararlanmak isteyen çalışanların SGK'ya yazılı dilekçe ile başvurma şartı esnetildi. Bu çerçevede yazılı başvuru olmasa dahi emzirme ödeneği raporlara istinaden otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Emzirme ödeneğine ilişkin tüm ödemeler sigortalının tanımlı banka hesabına, tanımlı hesabı bulunmaması halinde ise PTT üzerinden yatırılıyor. Ödemelerin 5 yıllık zamanaşımı süresi bulunuyor.