SGK tarafından vatandaşlara çok konuşulacak faizsiz konut kredisi fırsatı haberimizde.

Ziraat Bankası üzerinden verilen faizsiz konut kredisine dair vatandaşlar tarafından merak edilen ayrıntıları SGK açıkladı. Kimler SGK’dan faizsiz konut kredisi kullanabilecek? İşte siz değerli okurlarımız tarafından merak edilen sorunun cevabı haberimizde yer alıyor.

Türkiye’de vatandaşların ev sahibi olabilmeleri adına ev sahibi olmak isteyen kişilere devlet tarafından çeşitli destekler sağlanıyor. Bu desteklerden birisi de SGK tarafından verilen faizsiz konut kredisi oluyor. SGK tarafından verilecek olan konut kredisi için koşulları sağlayan vatandaşlara SGK faizsiz konut kredisi kullandırıyor. Bahsi geçen konut kredisi Ziraat Bankası aracılığı ile verilirken vatandaşlar herhangi bir şekilde faiz ödemesi yapmıyorlar. Peki, SGK tarafından vatandaşlara verilecek olan faizsiz konut kredisinde kredi kullanacak olan kredilerden hangi şartlar aranıyor. İşte merak edilen soruların cevabı siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor.

FAİZSİZ KONUT KREDİLER KİMLERE VERİLİYOR?

Faizsiz konut kredisi ile dikkatleri üzerine toplayan SGK bu imkanı herkese sunmuyor. Krediyi kullanmak için kredi kullanmak isteyen kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Faizsiz konut kredisi şu kişilere veriliyor:

-Harp veya vazife malulleri olan kişiler

-Harp ve vazife malulü olmasına rağmen faizsiz konut kredisi hakkını kullanmadan hayatını kaybeden kişilerin dul ve yetimleri

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

-Harp ve vazife malulü olan ama sınıf ve görev değiştirerek çalışma hayatını sürdüren kamu görevlileri

-Aylık bağlanan malullerden 5510 sayılı Kanunun 4. maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan mevcut aylıkları kesilenler

-15 Temmuz gazileri

SGK tarafından verilen bilgilere göre faizsiz konut kredisi başvurusunun nasıl yapılabileceğine dair de uygulanacak işlemler belirtildi. Esasında geçtiğimiz yıllarda vatandaşlardan Hak Sahipliği Belgesi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi isteniliyordu. Ancak kurulan yeni sistem ile bu belgelerin temin edilmesine gerek kalmadı. Bunun için başvuru işlemi direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.

KREDİ GERİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?  

Faizsiz konut kredisi kullananlar kredi geri ödemesini belirli şartlarda yapabiliyorlar. Hak sahibi tarafından geri ödeme yapılmak istendiği zamanda ise SGK tarafından kendisine olan tazminatlar ve aylığın dörtte biri kesilerek ödeme planı gerçekleştirilmektedir. Yani kredi kullanan kişinin maaşının %25’i bu kredinin taksiti olarak kesilmektedir.

Malul iken çalıştığı kamu kurumunda çalışmaya devam eden kişilerin kredi kullanılacak aydan öncesi son aylığının dörtte birinin %25 fazlası konut kredisi taksiti olarak belirlenmektedir. Borç kapanana kadar bu taksit ödemesi bu sistemde yapılmaktadır.

Aylık bağlanmamış veya aylığı kesilmiş müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise, geri ödemelerin başladığı tarihte aylığa bağlanmış çocukların geri ödemeye esas olmak üzere tahsil edilen aylığının dörtte birinin %25 fazlası aylık taksit kabul edilir ve borç bitene kadar hak sahibi kişi tarafından bankaya yatırılır.