Sigortalı vatandaşlara destek ödemeleri yatıyor. O şartı sağlayan sigortalı çalışanlar 9 bin 932 TL alıyor. İşte detaylar...

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) üzerinden sigortası bulunan vatandaşlara ödeme yapılıyor. Bunun için 1 sene içinde minimum 90 gün prim yatmış olması yeterli. Asgari ücret zammı Ocak 2023 tarihinde gerçekleştikten sonra sigortalı çalışanlar için yapılan destek ödemelerinde de artış sağlandı. Taban ve tavan tutarlar üzerinden sigortalı çalışanlara bazı şartlar dahilinde ekstra ödemeler sağlanmaya devam ediyor. 

Devlet tarafından Türkiye’de yaşayan her kesimden vatandaş için çeşitli destek ödemeleri sağlanıyor. SGK tarafından da sigortalı vatandaşlar için çeşitli şartlarda destek ödemeleri sağlanıyor. 2023 zamları ile birlikte sigortalı olan vatandaşların da yararlanabileceği ödemeler için şartlar ve başvuru detayları verildi.  

sigortalı çalışan anne doğum izni

16 HAFTALIK SÜRE ŞARTI 

Sigortalı çalışan ve doğum yapan anneler için SGK’dan izin parası sağlanmaktadır. Bu izin parası ise 16 hafta baz alınarak verilmektedir. Anneler doğum yapmadan önce 8 hafta ve doğumu gerçekleştirdikten sonra 8 hafta olmakla birlikte 16 haftalık bir izin kullanabilmektedir. Ayrıca doğumun ardından günlük 1,5 saat süt izini de alabilmektedirler. 

Diğer yandan sigortalı çalışan anneler için ayrıca çocuk sayısına bağlı olan 6 ay süresince bir ücretsiz izin hakkı da bulunmaktadır. Doğum öncesi ve sonrası olarak verilen 16 hafta içinse kadınlara iş göremezlik ödeneceği adı altında ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler 16 hafta üzerinden hesaplanmakta olup yaklaşık toplam tutar 30 bin TL’yi bulmaktadır.  

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ YATIYOR 

Anneler için sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın ödenen doğum yardımı ödemeleri de yatıyor. Bu ödemeler ise annelere çocuk sayısına bağlı olarak sağlanıyor. 300 TL tek çocuk için, 400 TL ikinci çocukta, 600 TL ise üçüncü çocukta yatıyor.  

sigortalı çalışan anne doğum izni 2

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

ÇALIŞMA SÜRESİNE BAĞLI ÖDEME 

Sigortalı çalışan anneler için ilk doğumda 60, ikinci çocuğun doğumunda 120, üçüncü çocuğun doğumunda ise 180 gün yarım zamanlı çalışma izni verilmektedir. Bu imkanlar evlat edinme yolu ile çocuk sahibi olanlar için de sağlanmaktadır. Sigortalı anneler için yarım gün çalışma süresi işyeri tarafından sağlanırken, geri kalan kısım ise İŞKUR tarafından karşılanmaktadır ve ilk kez çocuk sahibi olan anneler için İŞKUR 9 bin 932 TL ödeme yapmaktadır.