Bu defa da kanser hastalarını zora sokacak bir karar alındı.

Radikal bir karar ile özel hastanelerin ‘kısmi branş’ anlaşmalarını fesheden SGK, ‘bütün branşlar’da anlaşma yapmayan hastanelere bir hafta süre verdi. Yeni anlaşmayı imzalamayan hastaneler “SGK ile anlaşmalı hastaneler” kapsamından çıkarılacak.

Bir haftalık süreyi değerlendiren özel hastane temsilcileri kararı “Binlerce kemoterapi hastası var, bunların durumu ne olacak” diyerek tepki gösterdiler.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun, kurumla anlaşmalı özel hastanelere “kısmi branşlar”da değil “bütün branşlar”da hasta kabul etme zorunluluğu getirme kararı kanser hastalarını tedirgin etti.

Özel hastanelere tebliğ edilen karara göre, SGK özel sektörle “kısmi branş anlaşması”na son verecek. Karar için bir hafta süre tanınan özel hastaneler, SGK hastalarını “bütün branşlar”da kabul etmezlerse anlaşmaları feshedilecek.

T24’e bilgi veren bazı özel hastane temsilcileri, arkasındaki nedenleri anlayamadıklarını belirttikleri kararı eleştirdiler ve kamu açısından tasarruf, hastalar açısından yarar sağlamayacağını açıkladılar.

Özel hastane temsilcileri bu radikal kararı  “SGK özel Hastanelerin yalnızca bazı branşlarda kurumla anlaşma yapması seçeceğini kaldırdı. Tüm branşlar için sözleşme yapılmasını isteniyor. Kısmi branş anlaşması olan hastanelere yedi günlük bir süre verildi. Karar, ‘Bu sürede tüm branşlar için sözleşme imzalamazsan SGK’lı hasta kabul etmeyeceksin’ anlamına geliyor. On binlerce kanser hastası var. Kemoterapi ve / veya radyoterapi tedavisi görüyor. Bir hafta sonra bu hastaların yeni sözleşmeyi imzalamayan özel hastanelerdeki tedavisi kesilmek zorunda kalınacak…” diyerek eleştirdiler.

Sadece 3 Gün Süre Kaldı! Garanti Bankası Açıkladı! Banka Hesabı Olanlar İşlem Yapması Gerekiyor Sadece 3 Gün Süre Kaldı! Garanti Bankası Açıkladı! Banka Hesabı Olanlar İşlem Yapması Gerekiyor