Son zamanlarda piyasalarda yaşanan gelişmelerin ardından gram altın fiyatında hareketlenmeler yaşandı.

Altın yatırımcısı yaşanacak gelişmeleri yakından takip ediyor. Döviz kurundaki hareketlilikten sonra gözler altına çevrildi. Altın tekrardan yükselişe mi geçiyor. İşte detaylar…

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin ülkemizde de etkileri hissediliyor. Ekonomik krizin etkileri her alanda kendini hissettiriyor. Gıda, giyim, enerji ve akaryakıtta her geçen gün zam haberleri geliyor. Bu kapsamda piyasalarda da her gün bir hareketlilik yaşanıyor. Döviz kurundaki hareketliliğin ardından gram altının fiyatı da merak konusu oldu. 

Son Dakika! Altın Fiyatlarında Hafta Sonu Hareketliliği!

ABD’ de, Avrupa’ da, Çin’ de ve daha birçok ülkede ekonomik krizin yaşandığını ifade edebiliriz. Küresel piyasalarda enflasyon ile mücadele devam ediyor. Bu kapsamda ABD, FED faiz kararını geçtiğimiz ay arttırmıştı. Avrupa Merkez Bankası da aynı şekilde politika faizinde artış yapmıştı. Türkiye ise 150 baz puan indirim yapmıştı. Merkez Bankası’ nın almış olduğu bu karar ile politika faizi %12’ den %10,5’ e düşürülmüştü. Hatta yıl sonuna kadar tek haneli olana kadar politika faizinde indirim yapılacağı bildirildi. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ nın gelecek ay alacağı politika faiz kararı merakla bekleniyor. Ekonomi uzmanlarının çoğu yine faiz indirimine gidileceği yönünde tahminlerde bulunuyor. Merkez Bankası’ nın faiz indirme politikasına ekonomi uzmanları tarafından çeşitli yorumlar getiriyor. Bazı ekonomi uzmanları TL’ nin değer kaybetmesinden kaynaklı eleştirirken bazı ekonomi uzmanları da enflasyon ile mücadele konusunda önem arz ettiğini belirtti. 
Hem küresel piyasalarda hem de ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Bu kapsamda alınan kararlar ve uygulanan politikalar vatandaşlar açısından önem arz etmektedir. Ayrıca piyasalardaki hareketlilik açısından da oldukça önemlidir. 

Altın Yükseliyor Mu?

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin ülkemizde de etkilerinden bahsettik. Ardından uygulanan politikaların ve alınan kararların piyasa hareketliliği açısından olan öneme de vurgu yaptık. Dolayısı ile döviz kurundaki hareketliliğin altına olan etkisini de tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Bilhassa altın yatırımcısı piyasalarda yaşanan gelişmeleri takip ediyor. 

Son zamanlarda yaşanan ekonomik krizin temelinde yatan temel sebepler arasında pandemi yer alıyor. Pandemi ile ülkeler günlerce kapandı. Kapanma ile birlikte üretim zincirinde önemli aksaklıklar yaşandı. Üretim zincirinin kopması ile tedarik zincirinde de hasar oluştuğunu ifade edebiliriz. Bunun ardından ülkeler de artan enflasyon oranları vatandaşları olumsuz yönde etkiledi. 

Yaşanan ekonomik krizi ile vatandaşların alım gücünde zorluklar yaşandığını ifade edebiliriz. Bu kapsamda döviz kurunda da hareketlenmeler meydana geliyor. Bu da altın, dolar ve diğer yatırım araçlarını da belirlemede etkili oluyor. Hafta sonu gram altın fiyatları da merak konusu oldu. 

Geçtiğimiz hafta gram altın fiyatlarında düşüş yaşanmıştı. Dolar kuru ve altının ons değerlerinde yaşanan gelişmelerden kaynaklı gram altın fiyatları bu yönde izlenim geliştiriyor. Altın fiyatları haftanın geçen yoğun programından kaynaklı hareketliliğini sürdürüyor. Bu kapsamda altın fiyatları dolar endeksi ve ABD 10 senelik tahvil faizindeki artış ile düşüş yaşayan gram altının fiyatı geçtiğimiz haftalarda tekrardan 1000 TL’ nin üzerine çıkmıştı. Bu kapsamda altın yatırımcısı Kasım ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek FED faiz kararını merakla bekliyor. Açıklanacak fed faiz kararı ile piyasalarda yaşanacak hareketlilik gram altın fiyatını da etkilenecek. 

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

ABD, FED faiz kararının tekrardan arttırılacağı yönünde beklentilerin olduğunu ifade edebiliriz. Öte taraftan Avrupa Merkez Bankası da geçtiğimiz günlerde faiz artışına gitmişti ve bunun yüksek enflasyonun yaşanmasından kaynaklı devam edeceği de belirtildi.