Emeklilere ödeme yapılacağına dair haberler ardı ardına geliyor! Cumhurbaşkanı tarafından emeklileri heyecanlandıracak bir müjde duyuruldu.

Ocak 2022 tarihinde yapılan emekli zamları sonrasında yeni bir zam daha yapılacağı duyuruldu. Bu yeni zam enflasyon farkının emekliler üzerinde ki etkisini azaltmak için yapılacağı tahmin edilmektedir. Bu yeni zamdan SSK ve bağ kur emeklileri yararlanabilecek. Henüz resmi bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen zammın 1800 TL olacağı tahmin edilmektedir. Ancak tahmin edilenin aksine zamlar devamlı olmayacak. Yani her ay geçerli bir zam söz konusu olmayacak. Sadece tek seferlik yani tek bir aya mahsus zam yapılacağı söylenmektedir. Ayrıca bu zamdan yararlanabilmek için emekli olan vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Peki, emeklilere bin 800 TL ödeme ne zaman yapılacak? İşte detaylar!

Erken EMEKLİ Olmak İsteyenler İçin ESNEK Emeklilik Sistemi Başlıyor! Erken EMEKLİ Olmak İsteyenler İçin ESNEK Emeklilik Sistemi Başlıyor!

1800 TL Zam Ne Zaman Yapılacak?

2022 yılında yüzde 25,48’lik emekli maaşlarına zam yapılmıştır. Bu zam sonrası en düşük emekli maaşı 2.500 TL oldu. Bu yeni zam ile birlikte yeni en düşük emekli maaşı 4.300 TL olması beklenmektedir. Ancak zammın ne zaman geçerli olacağı ile ilgili henüz net bir bilgi verilmedi.

Önümüzde ki günlerde zam tarihleri ile ilgili resmi bir yazı beklenmektedir. Ancak ekonomi uzmanların tahminlerine göre yeni emekli maaşı zammı Kurban Bayramından sonra yapılacağı yönünde. Öte yandan 1800 TL’lik emekli maaşı zammının haricinde önümüzde ki günlerde bir de bayram zammı yapılması beklenmektedir. Yine bu zam da hem SSK hem de bağ kur emeklileri için geçerli olması beklenmektedir. Zam için şartlar nelerdir?

Zam İçin Gerekli Şartlar

1800 TL'lik yeni emekli maaşı zammından yararlanabilmek için emekli vatandaşların sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi emekli olunan yıldır. Emeklilik tarihi 2000 yılından sonra olan her emekli bu zamdan yararlanabilecek.

Öte yandan resmi zam duyurusu yapılana kadar emekli olan vatandaşlarda bu zamdan yaralanabilecek. Ancak resmi duyurudan sonra emekli olan vatandaşların zamlardan faydalanabilmesi ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.