Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile dev zirve görüşmesi yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile dev zirve görüşmesi yaptı. Zirvede asgari ücret zammı ile EYT düzenlemesi ele alındı. Asgari ücret belli oldu. İşte detaylar…

2022 yılının sonuna geldiğimiz bugünlerde vatandaşlar asgari ücrete gelecek zammı araştırmaya devam ediyor. Öte taraftan memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da merak konusu oldu. Bu kapsamda Başkan Erdoğan, Bakan Nebati ve Bakan Bilgin ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmede asgari ücrete gelecek zam ve EYT düzenlemesi masaya yatırıldı.

Son Dakika! Dev Zirve!

2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüsün ardından ülkeler günlerce kapandı. Yaşanan kapanma ile tedarik zincirinde ciddi kopmalar yaşandı. Dolayısı ile uluslararası ekonomi sisteminde de aksaklıklar yaşandı. Günümüzde Çin’ de hala vakaların olduğu ve kapanmaların yine gündeme geldiği söylemleri de dolanmaya devam ediyor. 

Çin’ de başlayıp dünya genelinde yayılan salgının ardından yüksek enflasyon oranlarının yaşandığını ifade edebiliriz. Küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Özellikle Avrupa’ da yaşanan enerji krizi de ekonomik krizi daha da derinleştirdi diyebiliriz. Bilhassa Rusya’ nın Ukrayna’ ya saldırmasının ardından Avrupa’ nın Rusya’ ya ekonomik yaptırım uygulaması Rusya’ nın da enerji kesintisine gitmesi enerji krizini doğurmasının yanında artan enerji fiyatları ile ekonomik krizi derinleştirdi. Aslında burada Rusya uluslararası alanda güvenli tedarikçi izlenimine zarar verdi diyebiliriz.

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin etkileri bugün ülkemizde de kendini gösteriyor. Merkez bankaları yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında kendi ülke çıkarı doğrultusunda realist politika uygulayarak zararı minimuma indirmeye çalışıyorlar. Bu kapsamda ulusal ekonominin güçlenmesi bakımından Merkez Bankası’ nın uyguladığı politikaların önem arz ettiğini belirtebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Nebati ve Bakan Bilgin’le Görüştü! Asgari Ücret Belli Oldu! 
Küresel piyasalarda yaşananların ülkemize olan etkilerinden bahsettik. Bu kapsamda yaşanan yüksek enflasyon ile her sektörde ciddi zamların yapıldığını ifade etmek gerekmektedir. Gıda, giyim, akar yakıt ve daha birçok alanda zam haberleri gelmeye devam ediyor. Dolayısı ile geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Destek Programları gibi çeşitli şekillerde destekler veriyor. Bu bağlamda gıda, giyim, elektrik faturaları, kira, eğitim ve daha birçok alanda ihtiyaç sahibi ailelere destekler vermeye devam ediyor.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

2023 yılına çok az bir zaman kalmışken milyonlarca vatandaş asgari ücrete gelecek zam haberini yakından takip ediyor. Normal şartlarda yılda bir defa yapılan zam 2022 yılında yüksek enflasyondan kaynaklı Temmuz 2022 tarihinde de yapılmıştı. Dolayısı ile son altı ayın enflasyon oranları göz önünde bulundurularak asgari ücrete gelecek zammın netleşeceğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda resmi kanattan yapılan açıklamalar kapsamında asgari ücretin enflasyon karşısında vatandaşın mağdur edilmeyeceği defalarca belirtildi. 
Milyonların yakından takip ettiği asgari ücret ile ilgili kritik bir görüşme yapıldı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile asgari ücrete gelecek zam oranını ve EYT düzenlemesini masaya yatırdı. Yapılan kritik görüşmede nasıl bir karar çıkacağı merak konusu oldu. 

Başkan Erdoğan’ ın Bakan Bilgin ve Bakan Nebati ile yaptığı görüşme milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Yapılacak açıklamaya gözler çevrilmiş durumda. Bakalım görüşmenin detayında neler çıkacak.