2022 yılının son günlerinde verilen EYT müjdesi için yasal düzenlemeler için hazırlıklar başlamıştı. Normalde şubat ayında EYT yasalaştırılıp vatandaşlar mart ayında maaş alacaktı. Ancak yaşanan deprem felaketi ile meclis çalışmalarına ara verilmişti. Ardından milyonlarca EYT’li maaşlarını ne zaman alacağını merak ediyor. İşte detaylar…

2022 yılının son günlerinde verilen EYT müjdesi için yasal düzenlemeler için hazırlıklar başlamıştı. Normalde şubat ayında EYT yasalaştırılıp vatandaşlar mart ayında maaş alacaktı. Ancak yaşanan deprem felaketi ile meclis çalışmalarına ara verilmişti. Ardından milyonlarca EYT’li maaşlarını ne zaman alacağını merak ediyor. İşte detaylar…


Son zamanlarda milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği EYT ‘ nin yasalaştırılması şubat ayında gerçekleşecekti. Ancak on ilde yaşanan deprem felaketinin dolayı meclis çalışmalarına ara verilmişti. Vatandaşlar yasanın çıkması durumunda mart ayında ilk maaşlarını alacaktı ama yaşanan deprem felaketi süreci değiştirdi. Dolayısı ile milyonlarca EYT’ li ne zaman maaş alacağını merak ediyor. Bu bağlamda konu ile ilgili Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş önemli açıklamalarda bulundu.

mustafa-elitas-80f6de


Son Dakika! EYT Yasası!


2022 yılının son günlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT düzenlemesi için milyonlarca insana müjdeyi vermişti. Yeni yılda EYT’ nin şubat ayında yasalaştırılması ve ardından mart ayında da ilk maaşlarının verilmesi amaçlanmıştı. Ancak Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından meclis çalışmalarına ara verildi. 

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük depremin ardından binlerce insan enkaz altında can verirken aynı zamanda binlercesi de yaralandı. Yaşanan deprem felaketi Antep, Malatya, Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Osmaniye de etkili oldu.

Pijamasından Terliğine Kadar Giyim Ürünlerinde Büyük İndirim ŞOK'ta! (31 Mart 2023) Pijamasından Terliğine Kadar Giyim Ürünlerinde Büyük İndirim ŞOK'ta! (31 Mart 2023)

Yaşanan deprem felaketi ile borsa ilk iki gün değer kaybetti. Değer kaybından dolayı borsada üçüncü gün işlemler durdurulup kapatılmıştı. Beş iş günü boyunca borsa kapalı tutuldu. Ardından borsaya hükümet destek sağlayıp değer kaybının en aza indirilmesi için çalışıldı. Öte taraftan bireysel emeklilik sisteminde de değişiklik yapıldı. Bu şekilde borsada değer kaybı en aza indirilmeye çalışıldı.


EYT, 09. 09. 1999 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin prim gün sayısını ve yılını dolduranların emekli olabilmelerinin önünü açan yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiğini ifade edebiliriz. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici madde ile alakalı kanunlar kapsamında 8 Eylül 1999 tarihinden önce yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası dahilinde çalışmaya başlayan kişiler yaş haddi aranmadan emekli olabilecekler.

Prim gün sayısını ve çalışma süresini, sigortalılık süresini dolduran bütün herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme hakkına sahip olacaklar. Öte taraftan TBMM Genel Kurulu 7 Şubat tarihinde, EYT düzenlemesini de içeren 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecekti. Dolayısı ile teklifin aynı gün yasalaşması ve çarşamba günü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasına sunulması tahmin ediliyordu.

kulis-eyt-de-ilk-maas-hazirani-bulabilir-1129130-5


Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan Önemli Açıklama!


Normal şartlarda EYT düzenlemesi şubat ayında yasalaşarak mart ayında EYT’ liler ilk maaşlarını alacaktı. Ancak 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketinin ardından meclis çalışmaları deprem bölgesine yardım yapılması açısından durdurulmuştu. Ancak milyonlarca EYT’ li yasanın ne zaman çıkacağını merak edip araştırıyor. Öte taraftan deprem bölgesindeki EYT’ lilerin nasıl yararlanacağı da merak edilmektedir.


Konu ile ilgili olarak AKP kurmayları, “Normalde mart ayında alınacağını ancak deprem nedeniyle süreç sekteye uğradı” dedi ve “EYT ertelenmez, çıkacak o kesin. Nisan için bir çare düşünülür martta geri ödemeli olmaz, nisana kalmış olur. Martta Genel Kurul’a geleceğini değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı. 


Herkesin merakla beklediği EYT yasası ve maaşların ne zaman yatacağı hususu hakkında Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş sosyal medya hesabından önemli açıklama yaptı. Ak Partili Mustafa Elitaş, Twitter’ dan “Milletvekillerimizin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde olması sebebiyle, siyasi partilerimizin mutabakatı ile TBMM çalışmalarına 28 Şubat 2023 tarihine kadar ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Geçmiş olsun Türkiye’m” açıklamalarında bulundu.