Sağlık Bakanı Fahrettin Koca adam çarşamba günü yapılacak olan en önemli bilim kurulu toplantısı öncesinde flaş açıklamalar geldi. Maske kuralının artık kalkacağına işaret eden Sağlık Bakanı Koca, artık kısıtlamaların olmayacağını kişisel tedbirlerin gripte olduğu gibi devreye gireceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çarşamba günü yapılacak kritik bilim kurulu toplantısı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Maske kurulunun kalkacağına işaret eden bakan Koca, salgında gelinen noktanın toplantıda ele alınacağını ve bu toplantının bilim kurulunun en önemli toplantılarından biri olacağını söyledi.

Maske kuralı hayatımızdan çıkıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada çarşamba günü bilim kurulunun en önemli toplantısını yapacağını söylemişti. Bugün toplantı ile ilgili yeni değerlendirmelerde bulunan sağlık bakanı, Bilim Kurulu toplantısında salgında gelinen noktanın ele alınacağını dile getirdi. Bilim kurulunun en önemli toplantısını gerçekleştirileceğini belirten Sağlık Bakanı koca, Salgının her geçen gün gündemden çıkmaya başladığını dile getirdi.

9 Eylül 1999 sonrasında sigorta girişi olan ve Erken Emeklilik Talebi olanlara MÜJDE! 9 Eylül 1999 sonrasında sigorta girişi olan ve Erken Emeklilik Talebi olanlara MÜJDE!

Yoğun bakım hasta sayısı düşüyor

Koronavirüs salgınının seyrine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan sağlık bakanı Fahrettin Koca, "20'nin üzerinde ilde Kovid yoğun bakımlarında hastamız yok. 65 yaş üstü kronik hastalığı olan kişilerin kendilerini korumaları ama diğer taraftan herkesin hatırlatma dozunu gündemde tutmalarını, zaten belli yaşın üzerinde ve kronik rahatsızlığı olanlar için de yerli ilacımız var. Önümüzdeki dönem artık kısıtlamalarla değil kişisel tedbirlerin grip benzeri devreye gireceği dönemde oluyoruz. Omicron öncesi hastane yükümüz şu an Türkiye'de 4'te 1'e inmiş durumda." dedi.

Yerli insülin üretimi son durum

Ayrıca diyabet hastaları için de müjdeli haberi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu anda piyasada kullanılan insülinlerin yüzde 85'ini oluşturan bir çağrı olduğunu dile getirdi. Ar-ge çalışmalarına destek verdiklerini belirten Bakan Koca, önümüzdeki dönemde ise hücreden itibaren insülin üretimi yapmak istediklerini ifade etti.