İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde toplu taşıma ücretlerine %40 zam yapılmıştı. Özellikle öğrenci biletleri ne yapılan zam tepki çekmişti. AK Parti ise öğrenci biletleri ne yapılan %40 zammın İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanması istemişti. Teklif bugün İBB Meclisi'nde kabul edildi.

İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı! İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da toplu taşımaya %40 zam yapılmış ve sosyal medyada da bu konu büyük tepki çekmişti. Öğrenci biletleri ne yapılan zammın İBB tarafından karşılanması teklif edilmişti. İBB Meclisi nisan ayı oturma bugün gerçekleştirildi. AK Parti'nin sunduğu öğrenci biletlerinin zammının İBB tarafından karşılanması teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. Söz konusu açıklama ise İBB Ak Parti grup başkan vekili Tevfik Göksu tarafından yapıldı. Göksu, “gençlere müjdemiz var” diyerek Öğrenci biletleri ne uygulanması gereken %40’lık zammın İBB tarafından karşılanacağını duyurdu.

Zamlı toplu taşıma ücret tarifesi

İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine zam konusu günler boyunca UKOME de tartışma konusu olmuş ve Geçtiğimiz günlerde de karar çıkmıştı. 6 Nisan'da uzlaşma ile biten görüşmeler sonucunda toplu taşıma ücretlerine %40 zam yapılmasına karar verilmişti. Zam sonrası İETT bilet fiyatları şöyle olmuştu;

Tam elektronik bilet ücreti 5,48 liradan 7,67 liraya

Tam abonman ücreti 430 liradan 602 liraya

Öğrenci abonman 78 liradan 109 liraya

İlk aktarma 3,92'den 5,48 liraya

Sarı taksi açılış ücreti 9,8 liraya

Sarı taksi kısa mesafe ücreti 20 liradan 28 liraya

Minibüs indi-bindi ücreti 3,75'ten 5,25'e

Okul servis ücreti 396 liradan 554 liraya

Personel servis ücreti 211 liradan 295 liraya

Taksi dolmuş ücreti de 7,25 liradan 10 liraya yükseltildi.

son-dakika-ogrencinin-toplu-tasima-zammi-iptal-edildi-ibb-farki-odeyecek-3

Murat Ongun AK Parti'ye cevap vermişti

Yapılan zam sonrasında AK Parti İBB grup başkan vekili Tevfik Göksu gençlere müjdemiz var diyerek bir açıklama yapmış ve öğrenci biletlerindeki zam oranının İBB tarafından karşılanmasını teklif ettiklerini duyurmuştu. İBB sözcüsü Murat Ongun ise sosyal medya hesabından bu teklife cevap vermiş “2018’de, önceki İBB döneminde dolar 5 TL iken öğrenci abonmanı 85 TL idi, yani 17 dolar. 4 yıl sonra bugün dolar 14,7 TL ve öğrenci abonmanı 109 TL yani 7,4 dolar. İBB’de yönetim değişip, öğrenci dostu bir yönetim işbaşı yapmasa öğrenci abonmanı bugün 249 TL olacaktı.” demişti.