Dolar kuru, ÖTV, KDV derken otomobil fiyatları ülkemizde tavan yaptı. Vatandaşlar yeni araba almakta zorlanırken elerinde olanları da kaybedebilir.

Otomobil alırken vergilerden dert yanan vatandaşlara bir darbede MTV motorlu taşıtlar vergisinden gelecek. Bu anlamda 2023 Ocak ayından itibaren MTV oranlarına yüzde 65 zam yapılacağı öne sürüldü. 

MTV’te %65 Zam Bombası 

2023 bütçesindeki rakamlara göre motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) %65 oranında artış göstereceği ortaya kondu. 
2022 bütçesinde amaçlanan MTV geliri 25 milyar TL şeklinde açıklanmıştı. 2023’te ise beklenilen gelir 40 milyar 787 milyon TL olacak şekilde hesaplandı. Bu rakamlara baktığımızda Motorlu Taşıtlar Vergisi geliri %65 oranında artacak. Bu durumda ise MTV oranlarına yüzde 65 zam yapılabilir. 

Bu sene bir yaşında olan 2.0 motora kadar en üst matrahtaki bir otomobil için senelik Motorlu Taşıtlar Vergisi 7.641 TL iken, önümüzdeki yıl aynı araç için ödenecek Motorlu Taşıtlar Vergisi yaklaşık 4.584 TL artarak 12.225 TL olacaktır.

Farklı bilgileri dönemsel olarak detaylıca incelediğimizde 2023 senesinde motorlu taşıtlar vergisinin 2022 senesine göre %60-70 seviyesinde artacağını tahmin etmek olası duruma geliyor. 

Son senelerde yüksek çıkan tekrar değerleme seviyesi hallerinde Cumhurbaşkanının yetkisini kullandığını görüyoruz. Aşağıdaki tabloda bu bilgilere yer verilmiştir.

TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı! TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı!