Kadir Has Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi peş peşe son dakika açıklamaları yaptı. Peki aşı olmayanlar okullara alınmayacak mı?

Yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ederken mücadelede tek yol olan aşılamayı arttırmak adına bazı üniversiteler son dakika kararları alarak resmi açıklamalar yapmaya başladı. Kadir Has Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ile başlayan son dakika gelişmelerine başka okulların eklenip eklenmeyeceği merak ediliyor. Peki aşı olmayanlar okulları alınmayacak mı? Aşı olmayanlar üniversiteye gidemeyecek mi?

Yeni tip koronavirüs salgını ile mücadelede Türkiye aşı çalışmalarına hız verdi ve günde 1 milyon dozdan fazla aşı yapılıyor. Ancak birçok vatandaş aşı randevularını almadığı için aşılama aksıyor. Her gün aşı konusunda Yeni bir fikir ortaya atılırken özellikle konser, maç, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere açı olmayan kişilerin alınmaması gündeme geldi ve çok ses getirdi. Bazı üniversitelerde benzer kararları almaya başladı. Peki aşı olmayanlar okullara gidemeyecek mi? Aşı olmayan üniversiteye giremeyecek mi?

Kadir Has Üniversitesi son dakika duyurusu

Üniversitelerde aşı konusunda ilk kararı alan Kadir Has Üniversitesi oldu. Üniversite yetkilileri tarafından yapılan açıklamada "2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde yüz yüze eğitime geçilebilmesi için aşılama çalışmalarının önemi ortadadır. Marmara Üniversitesi olarak öğrencilerimizin yüz yüze eğitime katılabilmeleri için aşı olmalarını beklediğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşırız" denildi.

son-dakika-resmi-aciklama-yapildi-asi-olmayanlar-okullara-universitelere-alinmayacak-mi-2

Marmara Üniversitesi'de aşı zorunluluğu getirdi

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Kadir Has Üniversitesi'nin yaptığı bu açıklama tartışma konusu olurken kısa süre sonra Marmara Üniversitesi de bir açıklama yayınlayarak öğrencilerin yüz yüze eğitime katılabilmesi adına aşı olmalarını beklediklerini duyurdu. Üniversite yönetimi tarafından yapılan açıklamada koronavirüs ile mücadelede tek çarenin aşı olduğu belirtilirken iki doz aşısını olmayan öğrencilerin kampüse alınmayacağı ifade edildi.

Aşı olmayan okula gidemeyecek mi?

Marmara Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi tarafından peş peşe alınan bu kararlar sonrasında Üniversite öğrencileri aşı olmayan üniversiteye gidemeyecek mi, aşı olmayanlar okullara alınmayacak mı gibi soruların yanıtını araştırıyor. Şu an için bu yönde bir karar sadece iki üniversite tarafından alındı diğer okullarda böyle bir karar bulunmuyor.