Milyonlarca vatandaş bugün açıklanacak enflasyon rakamlarını yakında takip ediyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan veriler ışığında enflasyonun 1,5 yıl aradan sonra ilk defa yavaşladığını görüyoruz. Bu bağlamda piyasadaki fiyatlarda da düşüş yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…

Milyonlarca vatandaş bugün açıklanacak enflasyon rakamlarını yakında takip ediyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan veriler ışığında enflasyonun 1,5 yıl aradan sonra ilk defa yavaşladığını görüyoruz. Bu bağlamda piyasadaki fiyatlarda da düşüş yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…


TÜİK herkesin merakla beklediği enflasyon rakamlarını açıkladı. Hem iç hem de dış piyasalar açısından enflasyon rakamları önem arz ediyor. Ayrıca enflasyon oranlarının açıklanması ile hem memur ve emekli maaşlarına hem de asgari ücret ile özel sektörde çalışanlara yapılacak zam oranlarının da netlik kazandığını ifade edebiliriz. 

headline-5


Son Dakika! TÜİK Enflasyon Rakamlarını Açıkladı!


TÜİK, Kasım 2022 tarihli enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilerin ardından gözler memur ve emekli maaşlarına, asgari ve özel sektör ücretlerine yapılacak zam oranlarına çevrildi. Toplu sözleşme ve refah payına göre yapılacak iyileştirmeler de göz önünde bulundurularak Ocak 2023 zam oranları ile ilgili kesin bilgiye ulaşılabilir. Bu bağlamda Kasım ayı enflasyon rakamları oldukça önem arz ediyor. 


Normal şartlarda senede bir defa yapılan zam bu yıl hem ocak ayında hem de temmuz ayında yüksek enflasyon rakamlarından dolayı memur, emekli ve asgari ücret ve özel sektör çalışanlarına ikinci bir zam yapılmıştı. Aslında küresel piyasalarda da yüksek enflasyon ile mücadelenin devam ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca şunu da vurgulamak gerek bugün birbirleri ile karşılıklı bağımlılık ilişkisi içinde olan ülkeler kapitalizmin yayılması ve küreselleşmenin de etkin olması ile birlikte ekonomik olarak yaşanan olumlu ve olumsuz faktörlerden etkileniyorlar.

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

Dolayısı ile küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyonun etkilerinin de ülkemizde hissedildiğini ifade edebiliriz. Ki bunun temel sebeplerine baktığımız zaman bütün dünya genelinde etkili olan korona virüs ve bunun ardından Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi olarak gösterebiliriz. Hatta Avrupa’ da yüksek enerji fiyatları ile burada ekonomik krizin yanında bir enerji krizinin de doğduğunu ifade edebiliriz. 

thumbs_b_c_2106b538a2aedad1a12158fc47b5b903


Enflasyonun İnmesi Fiyatları Düşürür Mü?


Kasım ayının bitmesi ile gözler TÜİK’in açıklayacağı enflasyon oranlarına çevrilmişti. Enflasyon oranlarının açıklanacağı gün olduğundan dolayı bugün oldukça kritik bir bekleyiş söz konusuydu. Enflasyonun ne kadar artacağı merak konusuydu. Bu bağlamda son bir buçuk yılın ardından ilk defa enflasyonun yavaşladığını ifade edebiliriz. 


TÜİK’in açıklamış olduğu Kasım ayı enflasyon rakamlarına baktığımız zaman TÜFE’ deki (2003=100) değişim Kasım 2022’de ekim ayına göre %2,88, bir önceki senenin aralık ayına kıyasla %62,35 oranında bir önceki senenin aynı ayına göre ise %84,39 ve bir yıllık ortalamalara göre %70,36 oranında gerçekleştiğini görüyoruz. Kasım ayı yıllık enflasyon %84,39 olarak gerçekleşti. 


Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin yaptığı ankette yıllık enflasyon beklentisi %84,33 olarak aylık ise %2,85 oranında olması bekleniyordu. Bu bağlamda Bloomberg araştırma biriminin yaptığı ankette gerçek verilere yakın beklentiler yakaladığını ifade edebiliriz. 


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyon verileri ile ilgili olarak “Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur. Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız” değerlendirmede bulundu.


Bakan Nebati, “Kasım ayında enflasyon hız keserek yüzde 84,39’a, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de yıllık bazda yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilemiştir. Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz. Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur.

Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz” dedi.