Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) herkesin merakla beklediği enflasyon rakamlarını açıkladı. Bütün meslek gruplarının heyecanla beklediği bu rakamların açıklanmasının ardından gözler Ocak 2023 memur zammına çevrildi. İşte detaylar sizlerle.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) herkesin merakla beklediği enflasyon rakamlarını açıkladı. Bütün meslek gruplarının heyecanla beklediği bu rakamların açıklanmasının ardından gözler Ocak 2023 memur zammına çevrildi. İşte detaylar sizlerle.


Son altı ayın beşinci enflasyon rakamları olan Kasım ayı verileri de açıklandı. Her meslek grubunun yakından beklediği enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan verilerin ardından en çok merak edilen memur maaşlarına gelecek zam oranı oldu. Son beş ayın enflasyon rakamlarını değerlendirdiğimiz bu haberde memur maaşlarının ne kadar olacağına cevap aradık. 

Ekran Resmi 2022-12-05 12.55.04


Memur Zammı Belli Oldu!


Bütün dünyada etkili olan yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Bugün dünyada bu ekonomik krizin temeline indiğimiz zaman aslında bambaşka sebeplerin çıkacağını ifade edebiliriz.  Peki nasıl mı? Şöyle ki; dünyada etkili olan yüksek enflasyonun en ana sebebi 2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüs olarak gösteriliyor. Peki salgınların temelinde yatan şey nedir diye hiç düşündünüz mü? Temel sebep olarak iklim değişikliği dersem şaşırmış olur musunuz? Bence şaşırmayın iklim değişikliği ile gelecek şeylerden bir tanesi de salgın hastalıklardır bunu bilim insanları yıllardır söylüyor. 


Salgın hastalık ile hepimiz gördük günlerce işimize gidemedik evlerimize kapandık. Bütün işlemlerimizi online halletmeye çalıştık ve sistem buna yöneldi. Tedarik zincirinde ciddi kopuşlar yaşandı. Bu da yüksek enflasyon rakamlarına ve ekonomik krize yol açtı. Dolayısı ile bugün bu enflasyon rakamlarından ve ekonomik krizden doğrudan olmasa da dolaylı olarak iklim değişikliğinin sebep olduğunu ifade edebiliriz. 


Küresel piyasalarda etkili olan bu yüksek enflasyonun etkileri ülkemizde de kendini hissettiriyor. Hemen hemen her sektörde zam haberlerinin yapıldığı bugünlerde ekonomik krizin derinleşmemesi adına mücadelenin devam ettiğini ifade edebiliriz.

asg-1


İşte Ocak 2023 Maaşları!


Herkesin merakla beklediği Kasım ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan rakamların ardından gözler memur maaşlarına yapılacak zam oranlarına çevrildi. Dolayısı ile son beş ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak memur maaşına yapılacak zam oranının belirlendiğini söyleyebiliriz. 


2022 yılında hem ocak ayında hem de temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına ve asgari ücrete zam yapılmıştı. Dolayısı ile Ocak 2023 tarihinde verilecek zam oranlarının netlik kazanması adına son altı ayın enflasyon rakamları oldukça önem arz ediyor. Bu kapsamda Kasım ayının verileri de göz önünde bulundurulduğunda zam oranında netlik kazanmaya başlandığını ifade edebiliriz. Bu bağlamda açıklanan enflasyon verilerine baktığımız zaman rakamsal olarak daha somut olana ulaşacağımızı söyleyebiliriz. 


TÜİK’ in son beş ayda açıklamış olduğu enflasyon verilerine baktığımız zaman aylık bazda Temmuz 2022’ de %2,37 oranında, Ağustos 2022’ de %1,46, Eylül 2022’ de %3,08, Ekim 2022’de %3,54 ve Kasım 2022’ de %2,88 oranında artış yaşandığını görüyoruz. Bu bağlamda beş aylık enflasyon farkı toplamı % 14,04 olduğunu görüyoruz. Temmuz 2022 tarihinde verilen zam oranı %7 oranındaydı.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Beş aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman oluşan enflasyon farkının %7 civarında olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile memur maaşlarına yapılacak Ocak 2023 zammı toplu sözleşmede de % 8 oranında zam verilmişti enflasyon farkı da %7 oluştu ikisini topladığımız zaman %15 ediyor. Ancak %15’ in üzerinde belki bir iyileştirme ya da refah payı da verilebilir. 


Son beş ayın enflasyon rakamları değerlendirilerek Ocak 2023 tarihli bütün memurları ilgilendiren maaş zam oranının %15 olacağını gösterdik. Ancak şunun da söylenmesi gerekmektedir ki; son altı ayın enflasyon rakamlarının belirlenmesinin ardından hem memur ve emekli maaşlarına hem de asgari ücret ve özel şirketlerde çalışanların maaşlarına yapılacak zam oranının netleşeceğini ifade edebiliriz.