Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık doğalgaz tüketim desteğinin yanı sıra yeni yardım paketinin tüm detaylarını açıkladı.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte cep yakan faturalara doğalgaz faturasının da eklenecek olması vatandaşları endişelendirmeye başladı. Yardıma muhtaç çok sayıda ailenin gözü kulağı yapılacak devlet desteklerinde. Geçtiğimiz yıl zorlu kış koşullarında zamlı doğalgaz faturalarıyla iyice beli bükülen vatandaşları biraz olsun rahatlatan açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Bu kapsamda yeni dönemde yapılacak sosyal yardım paketinin detaylarını Bakan Derya Yanık açıkladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık doğalgaz tüketim desteğinde artışa gittiklerini söyledi. Türkiye Aile Destek Programı’nın kapsamını genişlettiklerini dile getiren Bakan Yanık destek paketinin bütçesinde artışa gittiklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın destek paketinde “Çocuk Destek Bileşeni” adı altında yeni bir program da sosyal yardımlara dahil edildi. Bakanlık aile destek programı kapsamında yeni dönem doğalgaz destekleriyle birlikte diğer sosyal yardım miktarlarını da açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Türkiye Aile Destek Programı’ndan daha fazla vatandaşın istifade edebilmesi için 15 milyar TL olan mevcut bütçeye 25 milyar TL ilave ettiklerini belirterek programı genişlettiklerini söyledi. Bakan Yanık, bu doğrultuda 450 - 600 TL olan destek tutarının 850 - 1250  TL’ye yükseltilmiş olduğunu kaydetti.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın açıkladığı yeni sosyal yardım paketinin detaylarını paylaşan Bakan Derya Yanık, Türkiye Aile Desteği programına başvuru yapmış ve başvurusu kabul edilmiş vatandaşların Elektrik Tüketim Desteğinden de yararlandırılacaklarının müjdesini verdi. Bakan Yanık Destek programı kapsamında Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamamış ailelere bu yardımın sağlanması için çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Bakan Derya Yanık tamamlanan bu çalışmayla birlikte, 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı 108 TL, 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı 144 TL, 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı 180 TL, 5 ve üzeri nüfusu olan hanelere 150 kw karşılığı 216 TL elektrik tüketim desteği sağlayacaklarını ifade etti.

2022 YILI DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİNDE GEÇEN YILA GÖRE 2 KAT ARTIŞ OLDU

Doğalgaz Tüketim Desteği’nde 2022 yılı için toplam 3 milyar TL’lik yardım sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yardım miktarlarını açıkladı. Bakanın açıklaması doğrultusunda başvurusu kabul edilen hak sahiplerine yönelik, yıllık 415 TL ile 1150 TL arasında değişen yardım tutarı yeni dönemde 2 katına çıktı. İlden ile değişiklik gösteren yardım tutarı yeni dönemde 900 TL ile 2500 TL olacak şekilde arttı.

KİRACILAR DA YARARLANABİLECEK

Bakan Derya Yanık yeni başvuru döneminde Doğalgaz Tüketim Desteği’nden sadece ev sahiplerine değil, sosyal yardımdan yararlanan tüm kiracılara da  faydalanma imkanı sunduklarını belirtti. Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı Eylül ayının ilk haftasından itibaren 2022 yılı kış dönemi için söz konusu destek başvurularını kabul etmeye başladı. Bakan Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programından yardım almak isteyen vatandaşların e-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığı ile başvurularını yapabildiklerini vurguladı ve yeni dönem destek tutarlarının Kasım ayı ödemelerine yansıtılacağını söyledi.

Ziraat Bankası bugünden sonra ödeme yapacak! 50.000 TL'ye kadar hemen başvuru yapılacak! Ziraat Bankası bugünden sonra ödeme yapacak! 50.000 TL'ye kadar hemen başvuru yapılacak!

HANEDEKİ ÇOCUK SAYISINA GÖRE “ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye Aile Destek Programı’na yeni dahil olan “Çocuk Destek Bileşeni” programı kapsamında birçok aileye ilave katkı sunulmuş olacak. Bakan Derya Yanık söz konusu destekle birlikte hanelerdeki çocuk sayısına göre hane başına aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek verileceğini belirtti. Bakan Yanık açıklamasında, 1-2 çocuklu hanelerin 350 TL, 3 çocuklu hanelerin 450 TL, 4 çocuklu hanelerin 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelerin 650 TL ilave destek alabileceklerini dile getirdi.