THK’ya atanan kayyum heyeti son olarak, İstanbul’da bulunan ve yaklaşık 10 milyar TL değeriyle kurumun en değerli mülkü olan oteli Varlık Fonu’na devretme kararı ile dikkat çekti.

Türk Hava Kurumu’nun (THK) en değerli mülkü olan ve değerinin milyarlarca lirayı bulduğu ifade edilen İstanbul’daki otelinin satış hamlesi BirGün'den İsmail Arı'nın haberi ile duyuruldu.

Son üç yıldır tüm itiraz ve ortaya çıkan skandallara rağmen THK’yi yönetmeye devam eden Abdullah Kaya, Ali Yüksel ve Adnan Zengin’den oluşan kayyum heyeti, son toplantılarında THK’nin ekonomik durumunun iyiye gitmediğini, ertelenen borçların ve kredilerin erteleme süresinin dolmak üzere olduğunu belirttiler.

Kayyumlar, THK’yi içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtarma yolu olarak, kurumun en değerli gayrimenkulü olan, uzun yıllardır otel olarak kullanılan İstanbul Laleli’deki Tayyare Apartmanları’nı Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devretmek olduğunu açıkladılar.

BORÇLARI KAPATMAK İÇİN YAPILAN "SATIŞ"

Ormanlar yanarken kayyum THK başkanı düğüne gitmiş - Gündem - Gelecek Gündem

“Türkiye Varlık Fonu’yla görüşmelerimiz son aşamaya geldi. Oteli Varlık Fonu’na devredeceğiz. THK’nin tüm borçlarını kapatacağız. Kurumun da faaliyetlerine devam edeceğiz. Bu devirden sonra kurumun kasasına da ayrıca para girecek.” diyen kayyumlar bu ifadeler ile de ayrıca gündem oldular.

Bu arada aslında İstanbul’daki otelin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi için, 2019’da THK’ye kayyum atayan Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi’nin de onay vermesi gerektiği bilinirken akıllara mahkemenin önceki yıllarda hiç zorlanmadan kayyumların bazı gayrimenkulleri satmasına onay vermesi ve bunun yanı sıra gündeme gelen onlaca mahkeme kararı beklenmeden yapılan satış ve yıkımlar geldi.

THK'NIN TÜZÜĞÜ DE DEĞİŞİYOR

THK, Erdoğan'ı işte böyle yalanladı

İsmail Arı'nın aktardığı bir diğer önemli nokta ise kayyumların, oteli devredeceklerini açıkladığı toplantıda THK’nin tüzüğünün de değiştirileceğini belirtmiş oldukları bilgisi ki tüzük değişikliğiyle beraber THK’nin delege yapısı ile şubelerin açılıp kapanmasında kendi lehlerine değişiklik yapacakları iddia edildi.

THK’nin eski Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman ise “Oteli işleten şirket, THK’ye ödediği kira bedelini sadece kiraya verdiği dükkanlardan kazanıyor. Kayyumun planı ‘oteli satmak, kurumun borçlarını kapatmak’ deniyor ama bence kayyumlara da bunu birileri yaptırıyor. Kayyumun işi satmak değil onarmak. Bunu yapmaya hakları yok. Bu otel THK’nin en değerli varlığıdır.” ifadeleri ile konuyu değerlendirdi.

KİRACI FETÖ İLE ÜNLÜ İSİMİN ŞİRKETİ

Dünya'daki En Tehlikeli Yollar Açıklandı Bayburt İle Dalga Geçenler Şoku Yaşadı! Bu Yollar Gerçek! Dünya'daki En Tehlikeli Yollar Açıklandı Bayburt İle Dalga Geçenler Şoku Yaşadı! Bu Yollar Gerçek!

Son dikkat çekici bilgi ise THK’nin otelindeki kiracının “hayali ihracat, akaryakıt kaçakçılığı ve FETÖ örgütü üyesi oldukları iftirasıyla işadamlarına tehdit ve şantaj yapma” suçlamalarıyla gözaltına alınarak yargılanan Recep Ercan Keskin'in şirketi Keskin Gayrimenkul Turizm Yatırım olurken, Varlık Fonuna devri sonrası Katarlılara satılacağı iddiası oldu.

ATATÜRK İSTEMİŞTİ

Katarlılar, Türkiye'de tıp eğitimi alabilecek - Artı Gerçek

1919’da yapımına başlanan ve 1922’de tamamlanan Tayyare Apartmanları olarak bilinen Laleli’deki binalar, Cumhuriyet’in ilanından kısa bir süre sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle, gelir sağlaması amacıyla Türk Hava Kurumu’na devredilmişti.

Şimdi ise bu tarihi yapı Wyndham İstanbul Old City Otel adıyla hizmet veriyor.