Çinli bilim insanları zihin okuyabilen yapay zeka geliştirdiğini duyurunca konuya en çok ilgi Türkiye'den geldi. Çünkü yapay zekanın ilk olarak vatandaşların sonra da siyasiyelerin düşüncelerini okuyabileceği açıklandı.

Çin’deki iktidar partisi olan Çin Komünist Partisi‘nin (ÇKP), insanları takip etmek için yeni bir teknolojiye başvurduğu belirterek Çinli araştırmacıların, insanların yüz ifadelerini ve beyin dalgalarını “düşünce ve politik eğilim” konusunda analiz edebilen bir yazılım tasarladığı iddia edildi.

Çin devletine bağlı olarak çalışan Ulusal Bilim Merkezi, hükümetin insanları kontrol etme yeteneğini geliştirecek bir yapay zeka üzerinde çalıştığını duyurunca iddia tüm dnyada gündem oldu.

Çinli araştırmacılar zihin okuyabilen yapay zeka geliştirdi - SDN

Çin Komünist Partisi’ne yönelik sadakati ölçen yapay zeka, şu anda internetten kaldırılmış olan bir makalede yer alıyordu ki makalede Çin’in yeni teknolojisi, yetkililerin “partiye minnettar olma, Çin Başkanı Xi Cinping’i dinleme ve partiyi takip etme konusundaki güvenlerini ve kararlılıklarını pekiştirmek” için kullanılac deniyordu.

Fakat Çinli vatandaşlar tepki gösterince makale hemen yayından kaldırıldı ve yapay zekanın tam olarak nasıl çalıştığı şu an için belirsiz.

Ancak ulaşılan bilgilere göre, insanların yüz ifadelerini ve beyin dalgalarını okuyabildiği tespit edilen buluşun ayrıca iktidar partisinin üyelerinin siyaset eğitiminin bu yazılımla geliştirilebileceğine dikkat çekti.

YapayZeka, yapay gelecek #ÖzlemYalım | bluesyemre

Bu arada yaşanılan gelişmenin ardından daha önce Dall-E 2’nin kullandığı sözlüğe dikkat çekildi. Araştırmacı Aaron Snoswell’e göre yapay zeka, “kuş” ve “sebze” gibi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimeler için gizli bir sözlük oluşturdu ve bu gizli sözlük ise çok yakın zamanda insanların anlayamayacağı yeni bir dilin habercisi olabileceği ifade edildi.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Zihin Okuyabilen Yapay Zeka sosyal medyada oldukça fazla gündem olmuş, ve Türkiye'de siyasiler üzerinde kullanılma yorumları ile gündeme oturmuş durumda.