Türkiye'de birkaç gündür Sözcü gazetesinin "2020 öldürdü, 2021 güldürsün" adlı haberi ile gazetenin manşetinde yer alan ifadeleri konuşuyor. Söz konusu haberde yer alan Ayasofya'nın temmuz ayında ibadete açılmasının "2020’nin hatırlanmak istenmeyen olayl

En Az 16 Milyon Kişiye 6000 TL Ödenecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan Onayını Verdi Sıra Ödeme Gününde... En Az 16 Milyon Kişiye 6000 TL Ödenecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan Onayını Verdi Sıra Ödeme Gününde...
Türkiye'de birkaç gündür Sözcü gazetesinin "2020 öldürdü, 2021 güldürsün" adlı haberi ile gazetenin manşetinde yer alan ifadeleri konuşuyor. Söz konusu haberde yer alan Ayasofya'nın temmuz ayında ibadete açılmasının "2020’nin hatırlanmak istenmeyen olayları" kapsamına alındığı iddia edildi. Haber sonrası AK parti cephesinden sert açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sözcü gazetesini kendisinin okumadığını ve kimseye para verip de gazeteyi almayı tavsiye etmediğini dile getirdi.


"Haberin kastı çarpıtıldı"


Haber nedeniyle gazeteye gelen eleştiriler sonrası Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz'dan konuya dair açıklama geldi. Haberde Ayasofya'nın ibadete açılmasının olumsuz bir olay olarak gösterilmediği kaydeden Yılmaz, haberin çarpıtıldığını ve böyle bir kasıtları olmadığını belirtti. Bu durumun editoryal bir hatadan kaynaklandığını dile getiren Yılmaz, Ayasofya ile ilgili durumun 2020'nin önemli olayları arasında gösterilmek istendiğini kaydetti.

"Bizim tavrımız her zaman millidir, toplumun değerleriyle çelişmez"


Haberin çarpıtıldığını ve gazeteye çamur atıldığını dile getiren Yılmaz, ülkenin milli değerlerine sonuna kadar sahip çıktıklarını aktardı. Sözcü gazetesinin dış ülkelere arşı yıllarca milli tavırlar aldığını ve önemli konularda hükümeti desteklediğini kaydeden Yılmaz, FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle yapılan en kapsamlı basın mücadelesinin de kendilerine ait olduğunu söyledi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri yerinde"


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözcü gazetesiyle ilgili görüşlerinin yerinde olduğunu vurgulaya Yılmaz, demokrasi ülkelerinde fikir özgürlüğü bulunduğunu ve herkesin benzer şeyleri okumasının gerekmediğini kaydetti. Erdoğan'ın "Beğenmeyen almasın" mesajının doğru olduğunu bildiren Yılmaz, gazetenin iktidar ya da muhalefet fark etmeksizin kimseden emir almayacağını hatırlattı.