Sermaye piyasası otoritesi SPK, halka arz takip esaslarında değişiklik yaparak yatırımcılar için bazı yeni kısıtlamalar getirdi.

Şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamın sağlanması amacıyla belirlenen bu esaslara göre, dağıtımdan pay alan yatırımcılar hesaplarına aktarılan payları, kesinleşmenin ardından 90 gün boyunca borsa dışında satamayacak, başka yatırımcı hesaplarına virmanlayamayacak veya borsada özel emir ile toptan satış işlemine konu edemeyecekler. Halka arz edilen ortaklığın mevcut ortakları için ise (varsa halka arz edilen kısım hariç) bu kısıtlama izahname onay tarihinden itibaren 180 gün boyunca ve borsada satışı da kapsayacak şekilde uygulanacak.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

SPK, son dönemde yapılan ilk halka arz başvurularının da onayını verdi. Buna göre, Koza Polyester Sanayi ve Ticaret ve CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret'in halka arz başvuruları kabul edilerek listelenme süreci tamamlandı. Ayrıca Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret, Türkiye Petrol Rafinerileri, Kron Teknoloji, Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret, KOBİ Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, Çağdaş Faktoring, Vakıf Faktoring, MLP Sağlık Hizmetleri, Eko Faktoring, Inveo Yatırım Holding, Kent Finans Faktoring, Nurol Yatırım Bankası, Aktif Yatırım Bankası ve Türkiye Halk Bankası'nın başvuruları da SPK tarafından onaylandı.

SPK ayrıca bazı şirketlere idari para cezaları verdi. Makro Gayrimenkul Değerleme, Plastikkart Akıllı Kart İletişim Sistemleri AŞ ve Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi ve Ticaret'in pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan incelemeler sonucunda ceza kararları alındı. SPK, sermaye piyasası faaliyetlerinde izin alınmadan yapılan işlemlere karşı da daha sıkı önlemler almaya hazırlanıyor.