Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, SPK başkanı olmasından sonra bir yandan eniştesi diğer yandan cumhurbaşkanı danışmanlarının, halka arz ve bedelli hisse dağıtımı için SPK’ya başvuran şirketlerin işlerini kolaylaştırıcı görevler üstlendikleri Sedat Peker ifşaları ve sonrası ile ortaya çıktı.

Sedat Peker'in en son Marka Yatırım Holding'in sahibi Mine Tozlu Sineren odağında ve Taşkesenlioğlu ailesi ile oluştuğunu iddia edip, yazışmalar dahilinde desteklediği SPK "rüşevet çarkı" skandalında eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nu mercek altına alan ünlü gazetecilerden Taşkesenlioğlu SPK başkanı olmadan önce de bu işlerin yapıldığı ancak Taşkesenlioğlu döneminde bu yöntemİN artık herkesin kabullendiği, daha doğrusu kabullenmek zorunda kaldığı vakayi adiyeden bir iş haline geldiği ortaya çıkmıştı ki devamı geldi.

Zaten Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığından sonra, halka açılan şirketlerde bir patlama olduğuna dikkat çeken Cumhuriyet gazetesi yazarı Miyase İlknur, Borsada halka arzın tarifesi, Taşkesenlioğlu döneminde yüzde 3-4 oranında olmasına karşın bazı şirketlerden daha yüksek istendiğini de duyurarak çok kapsamlı bir yazı kaleme aldı.

"En son bir SPK başkan yardımcısının halka açılmak isteyen şirketten yüzde 8 istediği, borsa çevrelerinde konuşuluyor" diyen Miyase İlknur "Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, SPK başkanı olmasından sonra bir yandan eniştesi diğer yandan cumhurbaşkanı danışmanları, halka arz ve bedelli hisse dağıtımı için SPK’den talepte bulunan şirketlerin işlerini kolaylaştırıcı görevler üstlendiler" dedi ve yaşanılan süreci ve Türkiye'yi sallayan skandalı detaylandırırken sistemi de ayrıca anlattı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

İşte İlknur'un anlatımında öne çıkanlar şu cümleler oldu;

KABULLENMEK ZORUNDA KALDILAR

Bu boşanma çokkkkk ses getirir; 50 Milyon TL istiyor - Patronların Dünyası

"Elbette bedeli mukabilinde verilen bu hizmetler için Next Level’daki ofis kullanıldı. Bu işlerin hallolması için bazen şirketler onları buldu, çoğu zaman da onlar şirketleri.

Halka arzın ve bedelli hisse dağıtımı izni almanın da tarifeleri bu ofiste belirlenmişti. Halka arzın tarifesi, Taşkesenlioğlu döneminde yüzde 3-4 oranında olmasına karşın bazı şirketlerden daha yüksek istendiği de oluyor.

.......

Şu ana kadar iki Cumhurbaşkanlığı danışmanının istifasına yol açan skandallar serisinin daha tepe noktalara ulaşmadan kapatılması, aynı sistemin bir süre sonra bu kez başka isimler tarafından yürütülmesinin de önünü açar.

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, SPK başkanı olmadan önce de bu işlerin yapıldığı biliniyor. Ancak Taşkesenlioğlu döneminde bu yöntem artık herkesin kabullendiği, daha doğrusu kabullenmek zorunda kaldığı vakayi adiyeden bir iş haline geldi.

SAYIDA PATLAMA YAŞANDI

İddia: AKP'li vekil Zehra Taşkesenlioğlu boşanmak için 70 milyon lira tazminat istiyor

Zaten Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığından sonra, halka açılan şirketlerde bir patlama olduğu görülecektir. Bu şirketlerin bazılarının battığı da.

İncelenmesi gereken bir diğer konu da bu şirketlerin halka arzında hangi danışmanlık şirketlerinin kullanıldığı. Çünkü sadece halka arza onay verilmesi, Next Level’daki ofiste bağlanmıyor.

Şirketlerin hangi aracı kurum ve danışmanlık şirketleri tarafından halk arzı gerçekleştireceği bu ofiste belirleniyor. Yani bir taşla birkaç kuş vuruluyor. Bir pay da o aracı şirketlere gitmeli ki onlardan da pay alınabilinsin.

SİSTEM ŞÖYLE İŞLİYORDU;

Rüşvet aldığı iddia edilen vergi dairesi müdürü gözaltına alındı - Bodrum Olay - Bodrum'un En Olay Gazetesi

Halka açılmak isteyen bir şirket, SPK’nin Ortaklıklar Finansman Dairesi’ne başvuruyor. Bu daireye başvuruda bulunan şirketlerin listesi aynı gün Ünsal Ban’a ve Next Level’daki ofisin sakinlerine gidiyor.

Bunar da listeyi alıp şirketleri tek tek arıyorlar. Şirket “Ben halka açılmak istiyorum ne yapmam lazım” diye soruyor. Ünsal Ban ya da danışmanlar da bunlara “Halka arzını kolaylaştırmak ister misiniz?” diye soruyor. Bu soruya kim “Hayır” diyebilir ki...

Görüşmek üzere şirkete, Next Level’daki danışmanlık ofisinin adresi veriliyor.

Halka arz iki türlü oluyor: Bir, sıfırdan halka açılmak bir de bedelli sermaye artırımı ile halka açılmak. Bunun ikisinin de tarifesi var. Bazen SPK başkanının tarifesi ile yardımcısının tarifesi farklı olabiliyor.

VE TEHDİTLER BAŞLIYOR

Zehra Taşkesenlioğlu kimdir ve kaç yaşındadır? Zehra Taşkesenlioğlu biyografisi - Haber 7 BİYOGRAFİ

Borsa çevrelerinde en son SPK başkan yardımcısının bir şirketten yüzde 8 istediği konuşuluyor. Oysa Ali Fuat Taşkesenlioğlu adına iş gören Ünsal Ban ve danışmanların tarifesi yüzde 3 ile 4 arasında değişiyor.

Tarifeye zam mı yapıldı yoksa başkan yardımcısı çok mu paragöz anlaşılmış değil.

Tek geçim kaynakları bu da değil Next Level sakinlerinin. Ayrıca belki mal taşımak zorundasın, böyle opsiyonlar var. Biri para kazandı borsadan diyelim, hemen peşine düşülüyor. “Hayırdır kardeş. İyi para götürmüşsün, bizi niye görmüyorsun? Bunun faturası senin için ağır olabilir” türünden tehditler yoluyla da komisyonlar alınıp paylaşılıyor.

Bu tehdide kulak asılmadığı zaman borsa yatırımcısının ya da aracı kurumunun başına olmadık işlerin gelmesi hiç de zor değil. SPK kanunları yönetime öylesine yetki vermiş ki bu yetkilerle isterse bir kişi abat edilebilir isterse berbat.

MATRUŞKA ŞİRKETLERLE O MEŞHUR MANİPÜLASYONLAR

Patronlar katı... İş dünyası bu haberi konuşacak - Ekonomi - ODATV

Borsada yatırımcının yanıltılmasının en önemli yollarından biri aynı gruba ait, hatta aynı sektörde faaliyet gösteren iç içe geçmiş birden çok şirketin kurulup halka açılmasıdır. Eğer amaç manipülasyon ise bu kez matruşka yapıları ortaya çıkmaya başlar. Manipülasyonu kolay olduğu için önce küçük yapı halka arz edilerek fiyat yükseltilir. Sonra artan değerlerle diğerleri halka arz edilir.

................