Yoksullaşan halkın "aldıklarınızı verin" isyanı ile Saray'ını bastığı Sri Lanka lideri askeri uçakla Maldivler’e kaçtı.

Ekonomik kriz nedeniyle protestoların önüne geçilemeyen hatta son dönemde güvenlik güçlerinin bile isyana destek verdiği Sri Lanka'da halkın sarayını işgal ettiği Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeden kaçtığı doğrulandı.

Son olarak gördüğü tepki karşısında istifa edeceğini açıklayan Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ülkeden kaçtı ve kaçtığı yer de tatil cenneti Maldivler oldu.

2022 Maldivler'de Tatil Avantajları - Haydi Maldivlere

Yaşattığı ekonomik kriz nedeniyle karşılaştığı halk isyanının ardından bugün istifa edeceğini açıklayan Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa'nın bugün tarihli bir istifa mektubunu geçtiğimiz pazartesi gününden imzalayarak Meclis Başkanına iletilmek üzere gönderdiği bilinirken Sri Lanka Hava Kuvvetleri ise, Rajapaksa ve eşinin Maldivler'e gittiğini duyurdu.

Birçok ülkede olduğu gibi Sri Lanka yasalarına göre de Devlet Başkanı olduğu sürece dokunulmazlığı bulunan Rajapaksa'nın tutuklanmamak için istifasından önce ülkeyi terk etmeye çalıştığı konuşulmaya ve ülkesinde de tepki görmeye başladı.

Sri Lanka, tarihinin en ağır krizlerinden birini yaşıyor

Bu arada protestocuların geçtiğimiz günlerde başkanlık konutunu basması sonrası kaçan 73 yaşındaki Gotabaya Rajapaksa, ülkeyi terk etmek için daha önce de birkaç girişimde bulunduğu hatta 11 Temmuz pazartesi günü Bandaranaike Uluslararası Havalimanından ticari bir uçuşla Dubai'ye kaçmak istemiş ancak havaalanı VIP personelinin hizmet vermeyerek kendisini halka açık kontuara yönlendirmesi sonucu halkın tepkisinden korkarak vazgeçtiği biliniyor.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Sri Lanka'da Tamiller ve Müslümanlar Rohingya (Arakan) İçin Yürüdü – Yeryüzü Postası