SGK'dan emekli olamayanlara düzenli ödeme yapılacak. Eğer SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı üzerinden emeklilik maaşı almıyorsanız vakit kaybetmeden başvurun. Üç ayda bir 2604 TL'lik ödeme hesabınıza yatırılacak.

SGK'nın düzenli olarak yaptığı ödemelerden birisi de SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı'ndan emekli olamayanlar için geçerli. Yaşlı vatandaşlara sağlanan bu destek için detaylar merak edildi. Pek çok vatandaş, zamanında sigorta primi ödemediği ve sigortalı olarak çalışmadığı için aylık emekli ödemesinden yararlanamıyor. Hal böyle olunca devletin sağladığı destekler doğrultusunda aylık olarak belirli bir miktar para hesaplara yatırılmakta. Peki kimler bu ödemeden yararlanacak? 2023 yılı itibarıyla 2604 TL'lik ödemeden sizler de faydalanabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Şartları Nedir?

65 yaş aylığının belirli şartları bulunuyor. Bunlar arasında en başlıca şartlar ise 65 yaş ve emeklilik üzerinedir. Eğer emekli değilseniz ve şart koşulan yaşa basmış veya üstünde iseniz 65 yaş aylığı almanıza çok fazla bir engel yok. Elbette gelir durumunuz da etkili olacaktır. Bu şartlara aşağıda değinelim:

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

-65 yaş üstü olmak,
- T.C. vatandaşı olmak,
- Sosyal güvencesi olmamak ve bunu valilik ve kaymakamlık aracılığıyla kanıtlamak,
- Nafaka almıyor olmak,
- Sağlık sigortasına sahip olmamak,
- Hane halkı net gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması,
- Sosyal Hizmetler Kanunu'na göre harçlık almıyor olmak.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı için başvurular SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'nde gerçekleşiyor. Ancak öncesinde bazı belgeler toplamalısınız. Kaymakamlık veya valilik üzerinden belirli evrakları doldurmanız gerekli. İl veya ilçe kurulundan da muhtaçlık belgesini almalısınız. Daha sonra SGK'ya yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) için başvuruda bulunabilirsiniz.