Hiç mide bulantısı hissedecek veya hatta kusacak kadar stresli oldunuz mu? Anlaşılan, stres kaynaklı mide bulantısı gerçek bir şey. Peki, Strese bağlı mide bulantısı neden olur? Psikolojik mide bulantısı belirtileri ve çözüm yolları haberimizde…

Stresin fiziksel etkileri gerçektir. Ancak aile hekimliği uzmanı Timothy Tramontana, MD, MS, stres mide bulantısı ile baş etmenin ve hatta bundan kaçınmanın etkili yolları olduğunu söylüyor.

Stres bulantı ve kusmaya neden olabilir mi?

Stres altında olduğunuzda, vücudunuz sizi algılanan bir tehditle yüzleşmeye veya ondan kaçmaya hazırlamak için bir hormon seli salgılar. Bu hormonlar, savaş ya da kaç tepkinizi başlatan sigortayı yakar. Bu hayatta kalma modunda olmak, sindirim sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun tüm sistemlerini etkiler.

Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor! Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor!

Dr. Tramontana, "Endişeli duygularınız, stres mide bulantısı, karın ağrısı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler ve hatta stres kusması dahil olmak üzere bir dizi gastrointestinal (GI) semptomlara dönüşebilir" diye açıklıyor.

Ancak herkes stres bulantısı ve stres kusması yaşamaz. Dr. Tramontana, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, altta yatan bazı sağlık koşullarının sizi buna daha yatkın hale getirebileceğini söylüyor:

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi GI koşulları.

Depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık durumları.

strese-bagli-mide-bulantisi-neden-olur-psikolojik-mide-bulantisi-belirtileri-ve-cozum-yollari-2

Psikolojik mide bulantısı nasıl önlenir?

İyi haber şu ki, stresli mide bulantısıyla dolu bir hayata mahkum değilsiniz.

Dr. Tramontana, ilk savunma hattınızın bir parça önleme olması gerektiğini söylüyor. Mide bulantısına yol açabilecek stres seviyelerinden kaçınmanıza yardımcı olacak üç alışkanlık önerir:

Egzersiz: Hareket etmek, iyi hissettiren hormonları artırır, ruh halini iyileştirir ve vücudunuzu stresin zararlı etkilerinden koruyabilir. Hâlihazırda fiziksel olarak aktif değilseniz, haftada en az beş gün kademeli olarak 30 dakikaya kadar orta düzeyde aktivite (düşün: yüzme, tempolu yürüyüş, dans etme veya bahçe işleri) oluşturun.

Meditasyon: Çevrimiçi rehberlik kullanarak veya temel konularda uzmanlaşmak için resmi bir ders alarak 10 dakikalık günlük rehberli meditasyonla başlayın. Sonunda, meditasyon sürenizi günde yaklaşık 20 dakikaya çıkarın.

Sağlıklı beslenme: Üç büyük öğün yerine sık, daha küçük öğünler yemeyi deneyin. "Daha büyük miktarlarda yiyecek, sizi altta yatan mide bulantısına daha yatkın hale getirebilir. Stres altındayken mide bulantınız daha da kötüleşebilir” diyor Dr. Tramontana.

Nane ile psikolojik mide bulantısını rahatlatın

Biliyoruz, biliyoruz, stresi azaltmak genellikle söylemekten daha kolay. Stresten kaynaklanan mide bulantısı ile nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız: Biraz nane bulun.

Araştırmalar, nanenin hafif mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Dr. Tramontana, mideyi yatıştırdığı bilinen nane çayını yudumlamayı veya nane yağı kullanmayı önerir.

Nane yağını topikal olarak kullanıyorsanız, önce seyreltmeyi unutmayın. Ve nanenin kediler de dahil olmak üzere bazı evcil hayvanlar için zehirli olabileceğini unutmayın, bu nedenle evde tüylü arkadaşlarınız varsa onu bir difüzörde kullanmayın.

strese-bagli-mide-bulantisi-neden-olur-psikolojik-mide-bulantisi-belirtileri-ve-cozum-yollari

Stres ve mide bulantısı konusunda doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?  

Stres psikolojik bulantısı sizin için düzenli bir sorun olmaya başlarsa, Dr. Tramontana bu konuda sağlık uzmanınızla konuşmanızı önerir. Bulantıya yardımcı olabilecek bir ilaç için size bir reçete yazabilirler ve diğer sağlık sorunlarını elemek isteyeceklerdir.

Dr. Tramontana, "Stres ortadan kalktığında geçen birkaç stres kaynaklı mide bulantısı nöbetiniz varsa, muhtemelen tetikleyiciyi tespit etmişizdir," diyor Dr. Tramontana, "ama devam ederse, o zaman doktorunuz sizinle birlikte çalışabilir nedeni dışarı."